1 Francie vs. kontroverzní humorista

'Jsem Charlie Coulibaly'. Komik zatčen za podporu terorismu

, AKTUALIZOVÁNO

Pařížská policie ve středu zatkla kontroverzního francouzského humoristu a politického polemika Dieudonného, který je podezřelý z podpory terorismu v souvislosti s nedávnými atentáty islámských radikálů ve francouzské metropoli. Uvedla to agentura AFP. Pro obvinění z obrany či glorifikování terorismu bylo v posledních dnech zatčeno už 54 lidí, uvedl podle agentury AP úřad pařížské prokuratury.

Někteří z těchto zatčených již byli odsouzeni, řekl bez dalšího upřesnění mluvčí francouzské levicové vlády Stéphane Le Foll. Zatýkání je součástí přísných bezpečnostních opatření a zásahů, kterými se úřady snaží předejít dalším podobným teroristickým útokům. Vláda hodlá prosadit v parlamentu tvrdší protiteroristická opatření. 

Francouzská justice začala vyšetřovat podezření, že Dieudonné v neděli tvrzením, že soucítí s pátečním vrahem čtyř Židů, podpořil terorismus a antisemitismus. Rozporuplný 48letý umělec byl za antisemitismus v minulosti už několikrát odsouzen. 

"Vězte, že tento večer, co se mě týče, se cítím být Charlie Coulibaly," napsal podle AFP na Facebooku Dieudonné v narážce na slogan "Jsem Charlie", kterým lidé ve Francii i jinde ve světě vyjadřují solidaritu s pařížskou redakcí satirického týdeníku Charlie Hebdo. Ta byla 7. ledna terčem krvavého útoku dvou ozbrojenců.

Čtěte také: Terorista v Paříži měl samopal české výroby

Dieudonné slogan obměnil jménem třetího atentátníka Amedyho Coulibalyho, který při vlastním samostatném útoku zabil čtyři Židy v košer obchodu v Paříži. 

Čtěte také: Islámský duchovní: 'Charlie je válečný čin, a ten se trestá smrtí

Humorista, který má občanské jméno Dieudonné M'bala M'bala a je synem Francouzky a Kamerunce, dlouho aktivně vystupoval proti rasismu. Později se ale začal stýkat s představiteli krajní pravice a přicházel v samostatných vystoupeních s projevy, které napadaly Židy. Čelil několika žalobám a šestkrát byl usvědčen z projevů nenávisti vůči Židům. 

Například v roce 2006 dostal pokutu 4500 eur (127.000 korun) za označení jednoho židovského televizního moderátora za "tajného dárce izraelské armády vraždící děti". V roce 2008 musel zaplatit 7000 eur (198.000 korun) za označení vzpomínkových akci k holokaustu za "pamětní pornografii". Justice také zakázala několik jeho pořadů. Loni byl obviněn i z daňového podvodu. 

Čtěte také: Charlie Hebdo vyprodán za pár minut. Do Česka jde 300 výtisků

Halík odmítl být Charlie: Zavraždění nejsou hrdinové

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.