Halík odmítl být Charlie: Zavraždění nejsou hrdinové
Karikaturisté uráželi
Katolický kněz, teolog a laureát Templetonovy ceny Tomáš Halík se postavil proti oslavování karikaturistů časopisu Charlie Hebdo. Zavraždění kreslíři podle něj nejsou hrdinové. Jejich dílo mu naopak připomnělo „znevažující obrázky Židů v antisemitském tisku“ a vnímal ho jako urážku posvátných symbolů i kutlurních hodnot. Halík to uvedl v Lidových novinách v komentáři „Proč nejsem Charlie“.
„Co mne uvádí do rozpaků, je snaha oslavovat nešťastné oběti z řad redakce satirického časopisu jako hrdiny a symboly naší kultury,“ zmínil Halík. Pokud něco takového říká francouzský prezident Francois Hollande, ukazuje tím prý jenom mělkost a prázdnotu. Nejen sebe samého, ale i politické kultury, kterou reprezentuje.
„Přes všechny sympatie k obětem a jejich blízkým bych si osobně nikdy nepřipnul odznáček Já jsem Charlie.“
„Když jsem viděl karikatury časopisu Charlie Hebdo, silně připomínající znevažující obrázky Židů v antisemitském tisku, vnímal jsem je nejen jako urážku posvátných symbolů tu islámu, tu křesťanství, nýbrž také jako porušení zásadní hodnoty naší kultury, kterou je úcta k druhým – hodnoty, která není nižší než svoboda tisku,“ připojil kněz.
Čtěte také: Noviny se chystají přetisknout kontroverzní kresby z Charlie Hebdo
Slovo karikatura v souvislosti s listem, který se stal obětí vražedného útoku, dal možný kandidát na příštího českého prezidenta do uvozovek. „Přes všechny sympatie k obětem a jejich blízkým bych si osobně nikdy nepřipnul odznáček Já jsem Charlie; hlásím se totiž k jiné tváři naší kultury, k té, která jistě zná laskavý osvobozující humor a ironii, polemiku vůči fanatismu a fundamentalismu, avšak odmítá vulgární projevy neúcty a nezodpovědné přilévání oleje do ohně nenávisti mezi lidmi a kulturami,“ zmínil Halík.
Čtěte také: Cenzura karikatur Charlie Hebdo je tu. Nechceme nikoho urazit, hájí se média
„Pokud by náboženstvím budoucnosti měl být všepohlcující průmysl zábavy a stav, v němž nikomu není nic svaté, pokládám za svou povinnost varovat také před tímto cynickým trendem naší západní kultury.“
Halík sice tvrdí, že nesouhlasí s násilím a nijak nechce omlouvat vrahy. Podle něj ale není možné oslavovat dekadenci a cynismus jako symbol naší kultury a svobody. „K svobodě patří zodpovědnost,“ káže proto.
„Je zdravé, je-li lidská stránka náboženství předmětem humoru, a humor jistě může být legitimní zbraní proti nelidské podobě náboženství, která ve jménu posvátného vraždí; ale pokud by náboženstvím budoucnosti měl být všepohlcující průmysl zábavy a stav, v němž nikomu není nic svaté, pokládám za svou povinnost varovat také před tímto cynickým trendem naší západní kultury,“ doplnil kněz.
Halík přiznal, že ho přátelé před takovým komentářem varovali. Báli se prý, aby svými výroky nesouzněl s „hlasy fašizující pravice“. Proto dodal ještě větu, že důvěřuje v inteligenci čtenářů. „Příznivci Putina a Le Pena kritizují Západ a jeho kulturu svobody proto, že ji nechápou a nenávidí; já proto, že ji miluji a cítím za ni spoluodpovědnost,“ uzavřel.
Čtěte také: Chlípný intelektuál objevuje výhody islámu
Časopis Charlie Hebdo karikoval v minulosti opakovaně proroka Mohameda, ale nejen jeho. Na titulní straně přinesl například i kresbu spojující v sobě shromáždění k volbě papeže, konkláve a homosexualitu.