Čtveřice států EU vyzvala k obraně před ruskou propagandou

Proti propagandě

Čtveřice států EU vyzvala k obraně před ruskou propagandouNOVÉ
Ruská vlajka Foto: FOTO: archiv
1
Svět

Británie, Dánsko, Litva a Estonsko dnes vyzvaly Evropskou unii k účinnému odporu vůči ruské propagandě, která se z Moskvy šíří od vypuknutí krize na východě Ukrajiny. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na dopis ministrů zahraničí čtyř států, jehož kopii má k dispozici. Dopis je adresován unijní ministryni zahraničí Federice Mogheriniové.

"Rusko urychleně rozvíjí svou kampaň dezinformací a propagandy, která má být asymetrickou odpovědí na hospodářskou moc Západu," uvádí se v dopisu. "Svobodná média doma přitom ruská vláda dusí, zastrašuje a vytlačuje z veřejného života. Zahraniční média jsou v Rusku vystavena diskriminaci a nucena k uzavření svých odboček," upozorňují ministři.

Čtěte také: Prezident disident Zeman. Prokremelské weby tlačí na pilu

Podle autorů dopisu se Moskva snaží podkopat jednotu států EU a celého západního společenství. Evropská unie by proto měla přijmout plán na léta 2015-16, jehož výsledkem by byla informační alternativa pro ruskojazyčnou populaci.

Rusko loni po anexi Krymu a vzpouře na Donbasu výrazně zesílilo propagandu do zahraničí. Kreml reorganizoval systém státních médií, zahájil televizní vysílání do Británie a spustil program informační služby pro zahraničí zvaný Sputnik. Na anektovaném Krymu a v povstaleckých zónách na východě Ukrajiny byly naopak ukrajinské televizní kanály odpojeny.