Objevily se falešné stravenky. Část restaurací raději nebere žádné

Falešné stravenky

Objevily se falešné stravenky. Část restaurací raději nebere žádnéNOVÉ 1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Přes 25 tisíc restaurací a obchodníků, kteří akceptují stravenky, se mají na pozoru. Někteří poukázky odmítají přijímat, jiní zpřísnili své kontroly. Do oběhu se totiž dostaly padělky. Jde sice jen o několik málo kusů, ale falzifikáty jsou natolik zdařilé, že je nevycvičené oko nepozná. Navíc se dosud nestalo, že by se objevily falešné stravenky od všech třech největších vydavatelů v Česku najednou. Případem se už zabývá policie.

„Pět našich pražských provozoven zachytilo opravdu velmi kvalitní padělky. Napodobují ochranné znaky tak, že je například pokladní na první pohled nepozná, to až po důkladnějším prozkoumání. Třeba v případě čárového kódu, který je umístěný na přední straně kuponu a který je dlouhý deset centimetrů, jsou čárky umístěné dále od sebe a jsou i trochu roztřesené,“ uvedl pro server ECHO24.cz David Rýc, ředitel vnějších vztahů společnosti Up, která vydává stravenky Cheque Dejeuner.

Falešné stravenky zachytili všichni tři největší čeští provozovatelé – Sodexo (Gastro pass), Edenred (Ticket Restaurant) a Up (Cheque Dejeuner). V případě Ticket Restaurant se jednalo o nominální hodnotu poukázek 85 korun, u Cheque Dejeuner pak šlo o osmdesátikorunové stravenky. Podle Rýce se přitom jedná o unikát. Doposud se totiž nestalo, aby se objevily u všech vydavatelů najednou. Dá se proto očekávat, že se další padělky ještě objeví. Každý obchodník totiž zasílá stravenky firmám na proplacení v jiném časovém horizontu.

Že se jedná o padělky, pak už provozovatelé poznají okamžitě. „Každá stravenka je naprosto jedinečná. Má svoje unikátní číslo a osmimístný čárový kód, podle kterého je dohledatelná a přesně se tak pozná, komu a kdy byla vydána,“ popsal Rýc z firmy Up. „Když stravenky po přijetí od partnerů kontrolujeme v elektronickém systému, každá se musí spárovat s našimi záznamy,“ dodal.

„To, že stravenku nemáme zaevidovanou, jsme tak poznali hned. Kromě toho se i mírně odchylovaly některé jejich bezpečnostní prvky,“ pokračoval s tím, že celkem našli sedm různých odlišností například u hologramu (efekty viditelné při různých úhlech pohledu) nebo v případě termoaktivní barvy (stravenka reaguje na teplo lidské ruky zesvětlením). Bezpečnostní prvky stravenek se přitom každoročně zdokonalují a jejich vizuál se obměňuje.

Padělání přes kopírku

Po mnoha letech se tak jedná o první závažný případ, kdy se v tuzemsku padělané stravenky objevily. Dosud šlo spíše o úsměvné pokusy, kdy si padělatelé kupony okopírovali na barevné tiskárně. Ty však obchodníci rozpoznali na první pohled. Vydavatelé stravenek, sdružení v Asociaci provozovatelů poukázkových systémů (APROPOS), proto případu věnují mimořádnou pozornost.

Vydavatelé stravenek podali trestní oznámení na neznámého pachatele a Českou národní banku i Státní tiskárnu cenin požádali o vypracování odborné expertizy. Současně vyzvali restaurace a obchodníky, kteří poukázky za své zboží přijímají, k ostražitosti.

„Falzifikáty se snaží napodobit hned několik bezpečnostních prvků, aby působily věrohodně. Jelikož se jedná o padělky, není možné je proplácet. Věnujte proto, prosím, zvýšenou pozornost bezpečnostním prvkům na stravenkách při jejich akceptaci,“ uvedl předseda APROPOS Miroslav Sedlák.

Obchodníci nechtějí stravenky brát

Restauratéři a obchodníci na výzvu provozovatelů stravenek nejčastěji reagují buď tím, že své zaměstnance pečlivěji proškolují ohledně ochranných prvků poukázek, nebo je přestávají akceptovat. „Upozornili jsme všechny naše prodejny. Zaměstnanci pokladen byli s poskytnutými dokumenty seznámeni, aby byli schopni případný padělek zajistit,“ řekla pro ECHO24.cz mluvčí potravinářského řetězce Billa Lucie Borovičková.

„Doposud jsme žádný případ padělku stravenek v našich prodejnách nezaznamenali,“ dodal prodejce s tím, že je u nich přijetí falzifikátu navíc omezeno díky skenování stravenek pokladním systémem, který bezpečně pustí pouze čárové kódy, který jsou jedinečné a odsouhlasené poskytovatelem stravenek.

Možnost kontroly před tím, než stravenku od zákazníka přijmou, nemají pak menší obchodníci. Někteří se proto rozhodli raději kupony nebrat vůbec. „Nepřijímáme 85 korunové stravenky, na které nás upozornil jeden z naších dodavatelů, jiné poukázky bereme. Když je tu frmol, tak prostě není čas každou stravenku kontrolovat,“ vysvětlil pro ECHO24.cz personál pražské restaurace Školička.

Stravenky v číslech:
1,3 milionu lidí v Česku využívá stravenky
60 tisíc zaměstnavatelů stravenkami přispívá na obědy
55 procent hodnoty stravenek si zaměstnavatel může započítat do nákladů
25 tisíc restaurací a obchodů akceptuje stravenky
16 miliard korun je hodnota vydaných stravenek za rok
426 milionů Kč je celkový čistý přínos stravenek pro státní rozpočet
(zdroj: APROPOS)

Éra papírových stravenek ale pomalu spěje ke konci. V červnu spustila společnost Edenred v Brně pilotní projekt, kdy klasické poukázky vyměnila za platební karty. Zatím je používá tisíc zaměstnanců deseti firem, do konce roku společnost plánuje, že to bude 20 tisíc. Elektronické platby za jídlo chce zavést do konce loňska i firma Sodexo a vyhodnocuje to i Up.

Čtěte také: Protikorupční policie odhalila padělané zlaté cihly

Který obraz je plagiát? Galerie testovala návštěvníky

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články