1 Více bioplynových stanic

V Česku přibudou bioplynové stanice. Není pro ně ale dostatek odpadu

, NOVÉ

Témata:

Ke stávajícím osmi tuzemským bioplynovým stanicím má přibýt sedm nových. Výrazně k tomu dopomůžou evropské dotace. Jak si ale všiml deník E15, ani současné bioplynové stanice nemají dostatek paliva.

Prozatím byly schváleny dotace na sedm nových bioplynových stanic. „Celkem dostanou z evropských dotací 522 milionů korun. Jejich kapacita bude 52 tisíc tun odpadu za rok,“ řekla E15 mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová.

Ačkoliv se musí biologický komunální odpad třídit od roku 2015, ani současné „bioplynky“ ale nemají pro spalování dostatek odpadu. Některé z nich tedy nevyrábí na plný výkon.

„Bioplynku odpadem uživíme, protože už máme cesty, jak k nám odpad dostat. Obecně ale povinné třídění biologického odpadu nevytvoří dostatek materiálu. Navíc se obce někdy snaží ušetřit a objednávají svoz nádob třeba jen jednou za měsíc. Odpad v nich je pak nepoužitelný,“ uvedl pro deník ředitel kompostárny Miroslav Herout.

Podle ministerstva životního prostředí se však má chování obcí změnit, protože po přijetí nového zákona o odpadech má dojít ke zvýšení cen za ukládání odpadů na skládky. To by mělo přispět k četnějšímu třídění biologického odpadu.

Čtěte také: Máslová hysterie. Cena za kostku roste, nahoru ji žene i skupování

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.