Šéf ochranky kvůli červeným trenýrkám rezignoval
Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres skončí ve funkci. Požádal o přeložení k jinému útvaru policie, protože po incidentu, při kterém aktivisté vyvěsili nad Pražským hradem rudé trenýrky, necítí důvěru prezidenta Miloše Zemana. Současně však uvedl, že odpovědnost za incident odmítá. Ve funkci bude do 30. září, poté útvar dočasně povede Vladimír Mach. Zeman požadoval Dongresovo odvolání.
Policejní prezident Tomáš Tuhý konstatoval, že z předběžných výsledků šetření incidentu, s nimiž se už seznámil, byla reakce policie na sobotní incident v pořádku. Detailní kontrola postupu ještě pokračuje. Pokud by měl následovat kázeňský postih, tak až na základě individuálního posouzení postupu zasahujících.
Čtěte také: Na střechu Hradu opět někdo lezl
„Žádné rozhodnutí nepadlo, jak ke vztahu k nějakému propuštění, případně odvolání z funkce,“ uvedl také Tuhý na adresu Dongrese. Zároveň ale konstatoval, že Dongres cítí ztrátu důvěry prezidenta. Za těchto podmínek nechce dále ve funkci působit, a Tuhý proto přijal jeho žádost na převelení do jiné struktury policie.
„Žádný ředitel ochranné služby nemůže svou funkci vykonávat bez důvěry chráněné osoby, a proto dávám svou funkci k dispozici,“ nechal se slyšet Dongres. Na jeho místo dočasně nastoupí Mach, který už u útvaru působí. Následně se uskuteční výběrové řízení na obsazení místa šéfa prezidentovy ochranky.
Čtěte také: Pražská kavárna míří na Hrad. V červených trenkách a s kávou
Skupina Ztohoven v sobotu vyvěsila červené trenýrky na Pražský hrad, aby nad ním, jak uvedla, „zavlála standarta muže, který se nestydí vůbec za nic“. Podle Hradu tak skupina zneuctila státní symboly.
Dongres stanul v čele ochranky na podzim 2012 po incidentu v Chrastavě na Liberecku, kde na Zemanova předchůdce Václava Klause vystřelil z bezprostřední blízkosti z airsoftové pistole šestadvacetiletý muž. Tehdy z funkce odstoupil šéf ochranky Jiří Sklenka. Dongres ho nahradil z pozice vedoucího odboru ochrany hlavy státu.