1 Uprchlická krize

Už i Skandinávie. Švédové zavádějí hraniční kontroly

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Švédsko zavádí kvůli uprchlické krizi dočasné hraniční kontroly, uplatňovat je chce od čtvrtečního poledne na mostě přes průliv Öresund mezi Dánskem a Švédskem a také v přístavních terminálech trajektů připlouvajících z Dánska a Německa. Oznámil to dnes švédský ministr vnitra Anders Ygeman. Kontroly mají prozatím platit deset dní s možností prodloužení o dalších dvacet dní.

„Když shromáždíme informace od policie, úřadu civilní bezpečnosti a od přistěhovaleckého úřadu, tak celkové vyhodnocení situace je takové, že existují důvody, abychom na hranicích zavedli dočasné kontroly,“ řekl na tiskové konferenci Ygeman. Podle švédských médií k zavedení kontrol vyzval přistěhovalecký úřad.

Ygeman zdůraznil, že Stockholm se rozhodl tento krok učinit, aby země opět zavedla pořádek do svého azylového systému a zároveň vyslala jasný signál EU. „Švédsko je země, která na sebe v uprchlické krizi bere největší zodpovědnost,“ řekl ministr. „Ostatní země musejí rovněž přijmout svůj díl zodpovědnosti,“ dodal.

Migranti se podle Ygemana budou muset na hranicích rozhodnout, zda ve Švédsku požádají o azyl, v opačném případě do země nebudou smět. Agentura AP v komentáři uvedla, že nové opatření by mělo zabránit v průchodu Švédskem těm migrantům, kteří se chtějí dostat do Norska a do Finska.

Z původních zpráv zahraničních médií nebylo jasné, zda hraniční kontroly budou od čtvrtka skutečně zavedeny. Například agentura Reuters s odvoláním na Ygemana uvedla, že o tom rozhodne vláda ve čtvrtek. Později však agentury oznámily, že kontroly budou uplatňovány již od čtvrtečních 12:00 SEČ.

Švédsko se svým rozhodnutím připojuje k několika zemím schengenského systému volného pohybu osob, které se pod tlakem uprchlické krize rozhodly dočasně hranice opět kontrolovat. Stejné rozhodnutí učinily například Německo, Rakousko či Nizozemsko. Ostrahu hranic posílila také Česká republika.

Švédsko patří spolu s Německem ke státům, které přijímají nejvíce běženců. Do země, která má zhruba 9,8 milionu obyvatel, již od začátku roku dorazilo celkem 122.000 běženců. Švédský migrační úřad odhaduje, že jich do země letos přijde 160.000 až 190.000.

Čtěte také: Německo otáčí. Začne vracet Syřany do zemí, kde vstoupili do EU

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.