Sobotka: Soudit se s EU nebudeme, abychom nebyli v izolaci

PREMIÉR O KVÓTÁCH A TRENÝRKÁCH

Sobotka: Soudit se s EU nebudeme, abychom nebyli v izolaciNOVÉ
Bohuslav Sobotka. Foto: Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Česko se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nepřipojí ke slovenské žalobě na dočasné uprchlické kvóty v rámci EU, aby se nedostalo do izolace při vyjednání o odmítnutí trvalých imigračních kvót. Sobotka to dnes uvedl ve Sněmovně na dotaz poslance ODS Petra Bendla.

„Odmítám, abychom slepě sledovali politiku Slovenska. Máme vlastní zahraniční politiku,“ uvedl předseda vlády, která podle něj chce dál vyjednávat a nepoužívat hrozbu žalobami. „Naším cílem není dostat Českou republiku do izolace v rámci Evropské unie,“ vysvětloval Sobotka. Podle něj by nemělo smysl jednat způsobem, který znemožní komunikaci s dalšími členskými zeměmi „prostě proto, že argumenty České republiky už nebudou poslouchány a nebudou brány vážně“.

Za klíčové Sobotka nepovažuje 3000 uprchlíků, kteří budou do Česka přiděleni v rámci jednorázové relokace. „To, co je klíčové, je trvalý přerozdělovací mechanismus, který by schválen být neměl. Na to musíme nasadit všechny síly. Jednorázový mechanismus je něco, co odezní,“ uvedl předseda vlády.

‚Chováte se jako náměstek slovenského premiéra‘

Sobotka poukázal také na to, že pokud by Slovensko se svou žalobou uspělo, zrušení jednorázového přerozdělování uprchlíků by se týkalo všech států unie. Bendl kvůli tomu Sobotkovi vyčetl, že se za slovenský postup schovává, i když i Česko bylo poškozeno rozhodnutím o jednorázových kvótách, které odmítalo. „Nechováte se jako premiér České republiky, ale jako náměstek premiéra Slovenska,“ obořil se Bendl na Sobotku.

Premiér poslancovo tvrzení odmítl s tím, že ČR jednorázovými kvótami nebyla poškozena, ale byla spolu se Slovenskem na summitu ministrů vnitra EU v menšině, a proto přehlasována. Předseda vlády rovněž odmítl zavádění bariér, kontrol a prohlídek na hranicích mezi státy EU kvůli uprchlíkům. Sobotka odmítl návrhy Úsvitu na obnovení pohraniční policie, zmínil ale personálního posílení policie o několik set lidí ročně včetně policie cizinecké.

‚Trenky na Hradě jsou drsná recese‘

Předseda vlády se ovšem rozhovořil i o méně závažném tématu. A sice o rudých trenýrkách, které před nedávnem zavlály na Hradě na protest proti prezidentu Zemanovi. Podle Sobotky je vyvěšení trenýrek nad Hradem drsná recese, která je na hraně toho, co je v Česku představitelné.

„Já se domnívám, že když se podíváme na tento čin, tak jde o skutečně drsnou recesi, která je pravděpodobně na hraně toho, co je běžně v České republice představitelné,“ řekl premiér. Nechtěl komentovat, zda šlo o porušení zákona. Právní kvalifikace tohoto činu je podle něj věcí policie nebo státního zastupitelství.

Příslušníci skupiny Ztohoven vylezli na střechu převlečení za kominíky. Snadno překonané zabezpečení Hradu vyvolalo kritiku. Ve funkci skončil ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Petr Dongres. Na začátku tohoto týdne skončil i velitel Hradní stráže Radim Studený. Prezident Miloš Zeman nevyloučil tento týden, že ve funkci skončí i šéf hradního odboru bezpečnosti Jan Fulík. Na Hradě budou také instalovány bezpečnostní rámy.

„Já myslím, že ta reakce byla v zásadě adekvátní vzhledem k tomu, že skutečně šlo o čin, který narušil bezpečnostní opatření na Pražském hradě,“ řekl Sobotka. Připomněl, že i úřad vlády se někdy setkává s podobnými činy. Například aktivisté Greenpeace vylezli na střechu sídla vlády v letech 2009 a 2010.

Sobotka poznamenal, že Česko je země, která velmi dbá na svobodu projevu a slova. Nechtěl by proto, aby přehnaná bezpečnostní opatření způsobila, že už nebude možné tuto svobodu standardním způsobem uskutečňovat. „Já myslím, že určitě ochranná služba, Hradní stráž, i vzhledem k tomu, že muselo dojít k personálním výměnám, tak bude věnovat mnohem větší pozornost ostraze areálu Pražského hradu,“ dodal Sobotka. Reakce by však podle něj neměla být příliš přehnaná.

Čtěte také: ‚P*del vítězí!‘ Zemanovy červené trenky baví Česko

Nad Hradem zavlály rudé trenky. Na protest proti Zemanovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články