Slovákům se u nás daří. Mají o 8 tisíc vyšší plat než Češi
Slováci v Česku
Slováci v České republice vydělávají víc než samotní Češi. Zatímco si místní přišli v komerčním sektoru v průměru na 27,7 tisíc korun, Slováci dostávali o 8 tisíc více, vyplynulo z dat Českého statistického úřadu. Mohou se také chlubit i nadprůměrným zastoupením v administrativě i oblasti informačních technologií, k práci se často dostanou už během studia.
„Mezi zaměstnanci s cizím státním občanstvím dosahovali vyšších výdělků, než byl celkový průměr, občané Slovenska, a to 33 226 Kč ve mzdové a 35 604 Kč v platové sféře,“ uvádí Daniel Chytil, vedoucí oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí ČSÚ. Průměrná mzda Čechů v komerčním sektoru se v roce 2015 přitom rovnala 27 777 Kč, průměrný plat ve veřejném sektoru pak 27 971 Kč.
V porovnání s výdělky místních jde tedy o rozdíl v řádech tisíců korun. Slováci mnohdy díky svému vzdělání obsazují vysoké pozice ve veřejné správě i soukromých firmách. Umí se uplatnit v IT sektorech a administrativě. „Je to dlouhodobý trend, že po absolvování vysokoškolského studia tu zůstávají ti kvalifikovaní,“ vysvětluje Chytil.
„Umím si představit, že cizinci, kteří jsou ochotní odcházet za prací do ciziny, jsou často ambicióznější než domácí zaměstnanci, a mohou se tím pádem častěji dostávat do vyšších, lépe placených pozic,“ řekl Lidovým novinám Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy.
V platové sféře vydělávají více také Rusové, Poláci zase ve mzdové. Významnou součástí pracovní migrace začínají být podle Chytila v posledních letech Bulhaři a Rumuni, mezi zaměstnanými cizinci je jich šest, respektive sedm procent. Naopak nejvíce podnikajících cizinců je mezi Vietnamci a Ukrajinci, obě národnosti jsou zastoupeny po 27 procentech.
Cizinci tvoří necelých pět procent obyvatel Česka. Podle statistik jich od roku 2001 v zemi každoročně přibývalo. Příliv zbrzdila ekonomická krize, v posledních letech počty zas rostou. Nyní v době ekonomického růstu by zaměstnavatelé o zahraniční síly stáli. Stěžují si na to, že v ČR zaměstnance už najít nemohou a povolení pro cizince vydávají úřady pomalu. Proti přivážení pracovníků třeba z Ukrajiny se stavějí odbory.