Obří švédská investice. Všichni tu ale mluví o Číňanech

Kdo a proč investuje v Česku

Obří švédská investice. Všichni tu ale mluví o ČíňanechTÝDENÍK ECHO 1
Ekonomika
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Devátého listopadu oznámila významná švédská firma Trelleborg koupi českého gumárenského holdingu ČGS, pod který spadá zejména výrobce pneumatik Mitas, za více než 31 miliard korun. Je to bezkonkurenčně největší prodej české firmy v letošním roce. Trelleborg, působící ve více než čtyřiceti zemích, se převzetím ČGS stane světovou jedničkou ve výrobě pneumatik pro zemědělské stroje. Akcie švédské společnosti hned po oznámení posílily o 12 %. To vše samo o sobě ukazuje, o jak významnou investici jde. Pro lepší představivost: tento jediný obchod má hodnotu zhruba poloviny majetku druhého nejbohatšího občana České republiky, nejpopulárnějšího politika a ministra financí Andreje Babiše.

Zpráva o největší investici roku se nedostala dál než na ekonomické stránky novin. Naopak investice čínské společnosti CEFC se pravidelně propracovávají do hlavních zpráv a na titulní strany. Přitom tady Číňané zatím uzavřeli obchody nesrovnatelně menší než mnoho jiných investorů. V lepším případě se dopočítáme jednotek miliard korun. Jsou to spíš statusové a reprezentativní nákupy. Budovy v historickém centru Prahy, fotbalový klub Slavia, charterová letecká společnost Travel Service, pivovar Lobkowicz. Teď se CEFC blíží koupi potravinářské firmy Hamé, zaměřující se na výrobu paštik nebo dětské výživy. I když vezmeme v úvahu největší ohlášenou investici Číňanů, vstup do finanční skupiny J&T Group, přes niž vede cesta do strategické energetiky a petrochemie, jde pořád jen o 19 miliard korun. O třetinu méně, než investují do gumáren Švédové.

Rozdíl v pozornosti je jednoduše vysvětlitelný. Švédská investice je naprosto apolitická a nemá žádnou mocenskou ambici ovlivňovat českou společnost. Jde čistě o byznys. Gumárenství je obor, který nemá nic do činění se státem, s politikou ani žádnou speciální regulací. Investice čínské CEFC mají naopak silné mocenské a politické souvislosti. Pivo, fotbal a budovy staré Prahy jsou jen kulisy. Šéf CEFC je zároveň poradcem prezidenta Miloše Zemana. A za svého strategického partnera nejen pro Českou republiku, ale celou Evropu si CEFC vybrala finanční skupinu J&T.

Celý článek najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo – buď v tištěné, anebo zde v elektronické verzi časopisu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články