Neslavte narozeniny, Vánoce, nezdravte ženy, radí imám

'JE TO PROTI KORÁNU'

Neslavte narozeniny, Vánoce, nezdravte ženy, radí imámNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
Svět

vb Echo24

Islámští věřící by neměli slavit své narozeniny, účastnit se narozeninových oslav a přát svým spoluobčanům šťastné Vánoce, protože je to v rozporu s koránem. Myslí si to aspoň imám Abdikadír Mohamed Jusúf, který káže v mešitě ve městě Kristiansand na jihu Norska. Islámský klerik zároveň podotkl, že kvůli své víře zásadně nezdraví ženy.

„Věřím, že narozeniny nejsou součástí našeho náboženství. Týká se to jak dětí, tak dospělých,“ řekl devětačtyřicetiletý imám norskému serveru Fæderlandsvennen. Imám Jusúf své postoje zdůvodnil tak, že se pouze řídí tím, co je napsané v koránu a hadísech (označení pro výpovědi o činech a skutcích proroka Mohameda – pozn. red.)

„Jsme muslimové a máme své náboženství. Pokud by v koránu a hadísech stálo, že narozeniny jsou v pořádku, tak bychom říkali, že jsou v pořádku. Já ale věřím, že to tam nestojí,“ uvedl imám Jusúf podle serveru The Local. Jedním dechem však dodal, že jeho slova mají sloužit jen jako upozornění: „Neříkáme, abyste nechodili na narozeninové oslavy. Neříkáme, že děláte něco, co je špatné a zakázané. Říkáme jen, že byste to neměli dělat.“

Stejně tak uvedl, že je proti islámu, aby lidé přáli svým spoluobčanům šťastné a veselé Vánoce. Upozorňuje, že jiní imámové mohou mít na věc jiný názor, ale ten ho prý nezajímá. „Zajímá mě, jestli je daná věc součástí našeho náboženství nebo ne. Já osobně nezdravím ženy. Pokud je ale jiný imám zdraví, neznamená to, že by nebyl muslimem. Má jenom jinou interpretaci,“ uvedl.

Imám Jusúf v rozhovoru s novináři zároveň upozornil, že jeho výroky nereprezentují oficiální stanovisko muslimské obce v jihonorském Kristiansandu, natož v celém Norsku. Zároveň jasně odsoudil činy, které páchají radikálové z Islámského státu a vymezil se i proti případům, kdy muslimové ze Západu odjíždějí bojovat za samozvaný chalífát: „Pokud mládež podporuje IS, mýlí se. Na sto procent.“

To, že jeho slova nereprezentují názory všech islámských věřících, ostatně dokázalo i několik desítek českých muslimů, kteří loni v prosinci natočili několikaminutové video, v němž přejí svým českým spoluobčanům šťastné a veselé Vánoce.

Čtěte také: Milí Češi, přejeme vám krásné Vánoce. Vaši muslimové

Norsko školí uprchlíky: Ženy tu chodí v minisukni a pijí alkohol