1 Střet kultur ve Skandinávii

Norsko školí uprchlíky: Ženy tu chodí v minisukni a pijí alkohol

, NOVÉ

Témata: , , ,

Kampaň s cílem naučit příchozí uprchlíky nebrat ženy pouze jako sexuální objekty se postupně rozjíždí na různých místech Norska. Vysvětluje se v ní, že v západních zemích není celá řada aktů přípustná, a že ženy se zde chovají obecně uvolněněji – například chodí na veřejnosti více odhaleny a pijí alkohol, píší The New York Times.

Osvěta je zaměřena na uprchlíky-muže a obsahuje diskuze na téma sexu, znásilnění i o rozdílném chování žen v západním světě. Kampaň zatím není organizována na celonárodní úrovni, nezaštítila ji tak vláda, nýbrž dobrovolnické spolky a nadace po celém Norsku.

„Nutit někoho k sexu je v Norsku zakázané, i když jste s tou osobou v manželském svazku,“ stojí v manuálu jako hlavní poselství. Řada z příchozích uprchlíků není zvyklá na „uvolněné mravy“ žen, za což považují jejich vyzývavější ošacení, líbání nebo pití na veřejnosti nebo samotný pohyb bez mužů.

Eritrejec Abdu Osman Kelifa se účastnil jednoho ze seminářů v norském Stavangeru. Pro The New York Times uvedl, že na chování, které vidí v Norsku na ulici každý den, není zvyklý ani z domácích filmů. Tam se dle jeho slov páry vždy nanejvýš objímaly a nikdy se nelíbaly.

„Muži mají slabosti a když vidí někoho, jak se na ně usmívá, je těžké se udržet,“ řekl pro The New York Times Kelifa. „Pokud u nás doma někdo po ženě zatouží, prostě si ji může vzít a nebude potrestán, aspoň ne policií.“

Podle organizátorů sezení je pro uprchlíky právě toto obzvlášť nepochopitelné, pozorují nicméně snahu mužů se těmto běžným zvyklostem naučit. Podle dokumentů zveřejněných norským veřejnoprávním NRK mohou za 17 případů znásilnění z 20 právě muži nenarození v Norsku.

„Lidé z některých částí světa neviděli v životě ženu v minisukni, jen v burce,“ řekl podle The New York Times policejní náčelník ve Stavangeru Henry Ove Berg. „Když přijdou do Norska, něco se jim přihodí v hlavě.“

Podle Berga je tato osvěta v době nárůstu počtu znásilnění obzvlášť důležitá. Podobné kurzy probíhají nyní pod dohledem dobrovolníků i v uprchlickém táboře v německém Pasově a po jejich založení se volá i například v Dánsku.

Čtěte také: Dánsko chce sexuální výchovu pro imigranty. Kvůli znásilňování

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.