Dánsko chce sexuální výchovu pro imigranty. Kvůli znásilňování
OPATŘENÍ PROTI BĚŽENCŮM
Dánská vláda chce v nejbližší době přijmout opatření, podle něhož by se nově příchozí imigranti museli povinně účastnit kurzů sexuální výchovy. Každé třetí znásilnění v zemi má totiž na svědomí pachatel z komunity přistěhovalců. Běženci se mají během povinných kurzů naučit, že v Evropě je možné spát pouze s těmi ženami, které s tím souhlasí.
Povinné kurzy sexuální výchovy by podle dánského listu Metroxpress měly být do budoucna nedílnou součástí jazykových kurzů pro nově příchozí imigranty. Zajímavé je především to, že na přijmutí nového opatření v zemi existuje shoda napříč politickým spektrem – pro jsou jak konzervativci, tak sociální demokraté.
Server The Local s odvoláním na úřední statistiky například uvádí, že 34,5 % všech pachatelů, kteří se mezi lety 2014–2015 dopustili v Dánsku znásilnění, pocházelo z komunity přistěhovalců.
Vláda k tomuto kroku přikročila na základě špatných zkušeností s komunitou přistěhovalců a jejich potomků, kteří se v malé zemi z velké části podílí na páchání sexuálního násilí. Server The Local s odvoláním na úřední statistiky například uvádí, že 34,5 % všech pachatelů, kteří se mezi lety 2014–2015 dopustili v Dánsku znásilnění, pocházelo z komunity přistěhovalců. A to navzdory skutečnosti, že tvoří nanejvýš 12 % populace státu.
Přestože může sexuální výchova pro uprchlíky některým lidem připadat jako špatný vtip, nejedná se o nic nového. Například Norsko zavedlo podobné kurzy už v roce 2011. V této skandinávské zemi jsou ovšem kurzy dobrovolné a nikoli povinné, jak navrhují dánští zákonodárci.
Uprchlíci často pocházejí z kulturně odlišných zemí, které jsou mnohem konzervativnější, a proto nevědí, jak se mají zachovat v situaci, kdy na ulici nebo v klubu potkají nalíčenou dívku ve vyzývavém oblečení.
Linda Hagenová, která v Norsku provozuje 34 azylových středisek pro uprchlíky, popisuje, že podobné kurzy jsou důležité. Uprchlíci totiž často pocházejí z kulturně odlišných zemí, které jsou mnohem konzervativnější, a proto nevědí, jak se mají zachovat v situaci, kdy na ulici nebo v klubu potkají nalíčenou dívku ve vyzývavém oblečení.
„Je to obtížné, když pocházíte ze země, kde ženy vůbec nevycházejí z domu,“ řekla k tomu Hagenová serveru The Local. „Když potom vidíte dívku v minisukni, jak pozdě večer tančí na party, jaký signál vám to vyšle? Je důležité jim sdělit, že tato forma chování nebo oblékání automaticky neznamená, že si můžete dovolit všechno. Pokud dívka řekne ne, znamená to ne,“ dodala Hagenová.
Dánsko, které má na svém území početnou komunitu islámských věřících, před nedávnem přijalo opatření, které do značné míry osekalo sociální dávky, na něž mohou přistěhovalci dosáhnout. Ty totiž často působí jako lákadlo pro běžence z chudých oblastí severní (ale i subsaharské) Afriky a Blízkého východu.