1 Střet dvou světů

Každý třetí muslim by v Dánsku zavedl právo šaría

, NOVÉ

Témata: , ,

Přes 37 % dánských muslimů si myslí, že dánské zákony měly být alespoň zčásti založeny na právu šaría. Část z nich, celkových 11 %, se dokonce domnívá, že korán by měl být jediným zdrojem pro dánské zákony. Výsledky nejnovějšího výzkumu přinesl dánský server The Local.

Pouhá polovina vyznavačů islámu se vyjádřila ve smyslu, že dánské zákony by měly mít plně základ v dosavadní dánské ústavě. 

Že chce tak velké množství dánských muslimů začlenit náboženství do právního systému, je podle profesora Jense Thomsena z university v Aarhus překvapení.

„Je to známkou toho, že náboženské představy souzní s některými politickými názory,“ řekl Jensen pro The Local. „Naše sekulární společnost, kde je (…) vymahatelnost práva ceněna nade vše, je něčím, proti čemu mají někteří výhrady. Ukazuje to, že demokratické zvyklosti nejsou všem přistěhovalcům vlastní.“

Radwan Mansour, imám z Aarhus, říká, že v Dánsku by měla platit směs ústavy a práva šaría. Ty podle něj nejsou v rozporu. „Co se spravedlnosti týče, je mezi nimi skvělá shoda,“ prohlašuje.

Pravicová Dánská lidová strana naopak tvrdí, že výsledky výzkumu by měly ukázat Dánům, že „množství muslimů v Dánsku je problém“.

Minulý týden byl v Dánsku podle The Local zveřejněn jiný výzkum, z něhož vyplývá, že tři čtvrtiny dánských muslimů si myslí, že by měly být instrukce koránu plněny doslovně. To je o 10 % více, než před deseti lety. Stejně tak si větší část muslimů myslí, že by ženy měly chodit zahalené. 

„Pokud někdo tvrdí, že by korán měl hrát zásadní roli v legislativě a životě společnosti (…) tak si zřejmě nepřeje být součástí dánské společnosti,“ komentoval výzkum mluvčí lidové strany Martin Henriksen. „Je pokrytecké chovat se, jako by tu byli první a byli jsme to my ostatní, kdo přišel později. Něco takového je velmi hrubé,“ dodal.

Čtěte také: ‚Sexuální džihád je součástí islámu.‘ Seminář v parlamentu

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.