1 Unikátní zákrok

Ital transplantoval opičí hlavu. Teď se chystá na lidskou

, NOVÉ

Témata: , ,

Italský neurochirurg Segio Canavero udělal další krok na cestě k první provedené transplantaci lidské hlavy. Necelý rok poté, co na lékařské konferenci oznámil svůj úmysl podobnou operaci uskutečnit, se mu totiž podařilo provést podobný zákrok na opici. Zvíře podle jeho slov neslo zákrok velmi dobře, první lidskou transplantaci tak chce chirurg stihnout do konce příštího roku.

Canavero svůj nápad voperování lidské hlavy na nové tělo poprvé představil v červnu roku 2015 na konferenci Americké akademie neurologických a ortopedických chirurgů. Pro netradiční zákrok už dokonce přesvědčil i prvního pacienta, kterým by se měl stát Rus Valerij Spiridonov. Lékař tehdy pravděpodobnost úspěšného provedení operace odhadoval na 90 procent.

První krok k úspěšnému zvládnutí celého plánu už má přitom chirurg za sebou. V rozhovoru pro magazín New Scientist popsal Canavero operaci, při které se mu podařilo transplantovat hlavu opice na nové tělo. Zvíře údajně prošlo celou procedurou zcela hladce, ani po operaci údajně nejevilo žádné známky komplikací. Avšak nikde se nepopisuje identita „nového“ jednince

Chirurgův tým se nakonec rozhodl zákrok provést v čínské univerzitní nemocnici Harbin. Podle Canaverových slov uveřejněných v časopise bude možné podobnou operaci časem uskutečnit i na lidském těle. Chirurg v této souvislosti znovu zopakoval původně plánovaný termín celé akce na konec roku 2017.

„Mohu říci, že se nám podařilo shromáždit opravdu velké množství dat. Je důležité, aby si lidé uvědomili, že námi zamýšlená operace není nemožná. Rozhodně ji dokážeme uskutečnit a já i můj tým pro to děláme vše,“ píše se v článku.

Úspěch operace je dobrou zprávou zejména pro Valerije Spiridonova. Tento Rus je kvůli svalové atrofii trvale upoután na invalidní vozík, jeho stav se navíc rok od roku zhoršuje. Jedinou cestou k uzdravení se tedy jeví kompletní transplantace hlavy. Poté, co se Rus doslechl o úmyslech italského lékaře, rozhodl se přihlásit dobrovolně jako první pacient.

V cestě za první takto ojedinělou operací ovšem i nadále stojí nedostatek financí. Canavero tvrdí, že kvůli vysoké náročnosti zákroku bude potřeba shromáždit velkou sumu peněz. Za tímto účelem už se dokonce rozhodl kontaktovat zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga.

Kladný výsledek nedávné operace ale stále nepřesvědčil některé Canaverovy lékařské kolegy. Ti označují úmysl transplantovat lidskou hlavu za prozatím neuskutečnitelný, u mnohých z nich pak celý plán naráží také na problém lékařské etiky.

Čtěte také: Chirurg provede transplantaci hlavy. Je to ale etické?

Nemocný Rus věří poslední naději. Přihlásil se k transplantaci hlavy

Popálený hasič dostal obličej a krk od mrtvého cyklisty

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.