1 Židovští antisionisté

Přeživší holocaust obvinili Izrael z genocidy Palestinců

Desítky přeživších obětí holocaustu a stovky jejich potomků z 26 zemí světa podepsaly dopis, ve kterém jednohlasně odsuzují Izrael za masakr Palestinců v Gaze. Mezi signatáři jsou i potomci českých obětí nacistického řádění.

Dopis, který se objevil v sobotním vydání New York Times pod hlavičkou Mezinárodní židovské antisionistické sítě (IJAN), byl reakcí na mediální kampaň v Americe žijícího židovského spisovatele Elieho Wiesela (spoluzakladatele organizace Forum 2000) a jeho údajné srovnávání vražd dětí během holocaustu s akcemi Hamásu v Gaze. Podepsalo jej 327 lidí.

„Jsme pobouřeni a znechuceni způsobem, jakým Elie Wiesel zneužil historii, aby ospravedlnil neospravedlnitelné – smrt více než dvou tisíc Palestinců a snahy Izraele zničit Gazu. Nic nemůže omluvit bombardování krytů OSN, domovů civilistů, nemocnic a univerzit,“ stojí v dopise. Kromě Izraele podepsaní obviňují také Spojené státy za poskytování finanční podpory na jednotlivé útoky a celkově všechny západní státy podporující židovský stát. „Genocida začíná mlčením světa,“ stojí v dopise.

Signatáři doufají, že jejich dopis napomůže tomu, aby odkaz utrpení židovských obětí již nikdy nebyl použit k obraně násilných činů Izraele či jakéhokoliv jiného státu.

„Dehumanizace židů je to, co nacistům dovolilo provést jejich genocidu. Podobným způsobem můžeme být svědky stupňující se dehumanizace Palestinců v izraelské společnosti,“ řekl Hajo Meyer, jeden ze signatářů, který prošel Osvětimí a zemřel den před zveřejněním dopisu. Signatáři doufají, že jejich list napomůže tomu, aby odkaz utrpení židovských obětí již nikdy nebyl použit k obraně násilných činů Izraele či jakéhokoliv jiného státu.

Stop sionismu

Mezinárodní židovská antisionistická síť funguje od roku 2008, kdy ji založila Sara Kershnar. Skupina vnímá myšlenky sionismu jako rasistické a Izrael označuje za stát, ve kterém vládne apartheid. Členové organizace o sobě dali slyšet již dříve. Během války v Gaze v letech 2008 a 2009 se šest jejích členů přivázalo k izraelské ambasádě v Los Angeles a způsobilo tak její dvouhodinové uzavření.

Podle informací OSN si izraelsko-palestinský konflikt od svého začátku v červenci letošního roku vyžádal přes dva tisíce palestinských životů, z toho se stalo oběťmi asi 500 dětí. Izrael ztratil 64 vojáků a čtyři civilisty.

Čtěte více: Z Libanonu byly vypáleny nejméně dvě rakety na Izrael


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.