Přeživší holocaust obvinili Izrael z genocidy Palestinců

Židovští antisionisté

Přeživší holocaust obvinili Izrael z genocidy Palestinců 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Desítky přeživších obětí holocaustu a stovky jejich potomků z 26 zemí světa podepsaly dopis, ve kterém jednohlasně odsuzují Izrael za masakr Palestinců v Gaze. Mezi signatáři jsou i potomci českých obětí nacistického řádění.

Dopis, který se objevil v sobotním vydání New York Times pod hlavičkou Mezinárodní židovské antisionistické sítě (IJAN), byl reakcí na mediální kampaň v Americe žijícího židovského spisovatele Elieho Wiesela (spoluzakladatele organizace Forum 2000) a jeho údajné srovnávání vražd dětí během holocaustu s akcemi Hamásu v Gaze. Podepsalo jej 327 lidí.

„Jsme pobouřeni a znechuceni způsobem, jakým Elie Wiesel zneužil historii, aby ospravedlnil neospravedlnitelné – smrt více než dvou tisíc Palestinců a snahy Izraele zničit Gazu. Nic nemůže omluvit bombardování krytů OSN, domovů civilistů, nemocnic a univerzit,“ stojí v dopise. Kromě Izraele podepsaní obviňují také Spojené státy za poskytování finanční podpory na jednotlivé útoky a celkově všechny západní státy podporující židovský stát. „Genocida začíná mlčením světa,“ stojí v dopise.

Signatáři doufají, že jejich dopis napomůže tomu, aby odkaz utrpení židovských obětí již nikdy nebyl použit k obraně násilných činů Izraele či jakéhokoliv jiného státu.

„Dehumanizace židů je to, co nacistům dovolilo provést jejich genocidu. Podobným způsobem můžeme být svědky stupňující se dehumanizace Palestinců v izraelské společnosti,“ řekl Hajo Meyer, jeden ze signatářů, který prošel Osvětimí a zemřel den před zveřejněním dopisu. Signatáři doufají, že jejich list napomůže tomu, aby odkaz utrpení židovských obětí již nikdy nebyl použit k obraně násilných činů Izraele či jakéhokoliv jiného státu.

Stop sionismu

Mezinárodní židovská antisionistická síť funguje od roku 2008, kdy ji založila Sara Kershnar. Skupina vnímá myšlenky sionismu jako rasistické a Izrael označuje za stát, ve kterém vládne apartheid. Členové organizace o sobě dali slyšet již dříve. Během války v Gaze v letech 2008 a 2009 se šest jejích členů přivázalo k izraelské ambasádě v Los Angeles a způsobilo tak její dvouhodinové uzavření.

Podle informací OSN si izraelsko-palestinský konflikt od svého začátku v červenci letošního roku vyžádal přes dva tisíce palestinských životů, z toho se stalo oběťmi asi 500 dětí. Izrael ztratil 64 vojáků a čtyři civilisty.

Čtěte více: Z Libanonu byly vypáleny nejméně dvě rakety na Izrael

Sdílet:

Hlavní zprávy