1

Uber, nebo EET?

Témata: ,

Uber a EET symbolizují dvě krajní polohy toho, jak nakládat s obrovským potenciálem informačních technologií.

Jezdit Uberem jsem začal už loni v Praze a nemohl jsem si to vynachválit. Když začátkem letošního roku expandoval do Brna, byl jsem nadšený, protože mi to zjednodušilo život. V rodině nám už stačí jen jedno auto. Když manželka tu a tam potřebuje odvézt děti, jedu do práce či na vlakové nádraží s touto mobilní aplikací. Dopraví mě levně (asi za polovinu) a spolehlivě, kam potřebuji, dokonce si mohu dát v naší bláznivě restriktivní zemi při večerní pracovní schůzce skleničku vína či pivo, aniž bych přišel o řidičský průkaz.

Šetří životní prostředí, ve městě je méně aut, odpadá problém s parkováním, nikdo mě neošidí, protože mám v mobilu trasu, čas, počet kilometrů i výslednou cenu. Několika hvězdičkami mohu zpětně ohodnotit kvalitu řidiče, případně nahlásit problém, například zapomenutou tašku. Vše je na platební kartu, fakturu pak jednoduše stáhnu z internetu. Nemusím žmoulat po kapsách lístky od taxíků, které pak účetní nesmyslně vylepuje do jakýchsi archů. No štěstí! Ale na jak dlouho…

Dobrý sluha, ale špatný pán

Snad každou cestu s Uberem jsem si říkal: to snad není možné, že by u nás něco tak praktického a svobodného mohlo fungovat. To přece nemůže mít dlouhé trvání, už kvůli odporu taxikářů a byrokratům na magistrátu! Nemýlil jsem se. Uber byl v Brně předběžným opatřením zakázán. Nejsem sám, koho tato zpráva „nadzvedla ze židle“, ačkoli jsem to vlastně čekal.

Již nějaký čas diskutujeme s kolegy na Břehu o otázce, do jaké míry může být obrovský rozmach informačních technologií pro dnešního člověka ještě přínosem, úlevou, a do jaké už spíše přítěží, nástrojem k jeho státnímu i úřednímu šikanování a terorizování. Dobrý sluha, ale špatný pán, říká se. Rozbujelá a nesmyslná on-line byrokracie, mohutné elektronické formuláře, měsíční kontrolní hlášení, nejnověji „balkánská“ elektronická evidence tržeb, EET – to vše by bez rozmachu informačních technologií nebylo možné, alespoň ne v takové míře. A asi by bylo líp.

Pochopitelně nikoho z vládních politiků nenapadlo položit si otázku, zda musíme skutečně evidovat a kontrolovat vše, co dnes díky moderním informačním technologiím evidovat a kontrolovat lze. Zda když technický pokrok něco evidovat a kontrolovat umožní, musíme to hned bezmyšlenkovitě zavést, bez ohledu na důsledky. Informační technologie nám skutečně mohou usnadnit život, pokud budou zaváděny rozumnými lidmi a umírněně, naopak úřední fanatik pomocí nich nastolí peklo na zemi.

Souboj dvou principů

Napadá mě, že Uber a EET vlastně tak trochu symbolizují dvě krajní polohy toho, jak lze s obrovským potenciálem informačních technologií nakládat. Buď je a bude využíván k tomu, aby byly věci jednodušší, ekonomičtější a pro uživatele přívětivější. To je svoboda, řekněme třeba Uber. Nebo je využíván přesně k účelu opačnému, aby byl život mnohem nesnesitelnější, byrokratičtější, plný nesmyslných kontrol, šmírování, bláznivých pokut a on-line sběru citlivých informací. To je nesvoboda, ztělesněná zejména EET.

Nemusím asi dodávat, že politici vládní koalice ANO, ČSSD a KDU-ČSL vyvíjejí na celostátní i komunální úrovni „heroické“ úsilí, aby prosadili to druhé a tomu prvnímu přistřihli křídla.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.