Voliči potrestali Merkelovou za uprchlickou politiku, píší v Německu
Vzestup populistů
Voliči v neděli vystavili Křesťanskodemokratické unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové účet za kancléřčinu politiku v uprchlické krizi. Tak hodnotí německý tisk výsledky třech zemských voleb, v nichž oslabila CDU a naopak výrazně uspěla populistická Alternativa pro Německo (AfD), která imigrační politiku Merkelové odmítá. Kancléřka se podle komentátorů bude potýkat s větší opozicí ve vlastní straně a oslabí i na evropské úrovni.
„Angela Merkelová nebyla na kandidátce v žádné ze tří zemí, kde se v neděli konaly volby. A přesto se všude hlasovalo o její politice. Protože Němci se už měsíce nezabývají ničím tak intenzivně jako uprchlickou otázkou,“ napsal deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Připomněl, že kromě Porýní-Falce se musí s velkými ztrátami potýkat i sociální demokracie, která s CDU vládne na spolkové úrovni. „Velká koalice (CDU a SPD) dostala v neděli účet za to, že její uprchlická politika polarizuje Německo, jak to dlouho nic nedělalo,“ uvedl list.
Komentátor FAZ ale v uprchlické politice neočekává zásadní posun. „Změní Merkelová kvůli tomuto volebnímu výsledku svůj kurz před nadcházejícím summitem EU? To spíš projde velbloud uchem jehly. Kdo v CDU by ji k tomu chtěl a mohl donutit? Po této neděli má strana v otázce následnictví ještě méně na výběr než dříve,“ připomněl deník neúspěch místopředsedkyně CDU Julie Klöcknerové ve volbách v Porýní-Falci.
Podle komentátora deníku Die Welt ale kancléřka bude mít v CDU v budoucnu problémy. „Strana zaplatila vysokou cenu za uprchlickou politiku, kterou kancléřka neohroženě (jak říkají někteří) nebo tvrdohlavě (jak říkají jiní) hájí svůj kurz. (Merkelová) sleduje dobro kontinentu i země, ale už méně své vlastní strany. Ne každý jí to odpustí,“ uvedl list s tím, že Merkelová nutně potřebuje nějaký viditelný úspěch.
Bulvární list Bild očekává, že zástupci CDU i SPD se po těchto volbách budou snažit zabodovat u voličů radikálnějšími požadavky, a kancléřka proto bude čelit ve vládě větší opozici. Deník očekává dopady i na evropské úrovni. „V EU bude volební výsledek hodnocen jako porážka Merkelové. To znamená, že její pozice při vyjednávání s Tureckem a s nesouhlasícími evropskými partnery oslabí,“ napsal deník. Upozornil také na to, že pokud by imigrační politika kancléřky zůstala stejně sporná jako dosud, hrozí CDU debakl i příští rok při celostátních volbách.
Deník Süddeutsche Zeitung se věnuje úspěchu populistické AfD. „Je nebezpečnější, než byla (krajně pravicová) NPD, protože má větší dosah mezi umírněnými voliči. Pro liberální společnost je AfD hrozbou nejen kvůli svému volebnímu výsledku, ale i kvůli tomu, že posouvá společenskou a politickou debatu ostře doprava,“ napsal deník. „Německo potřebuje politiku, která podporuje soudržnost společnosti a posiluje sociální jistotu. Tím by i lidé, kteří jsou závislí na pomoci, přestali považovat AfD za alternativu,“ uvedl list.
Podle serveru Spiegel Online je úspěch AfD nebezpečný. „Hrozí nám rakouské poměry. Pravicově populistická FPÖ je u sousedů už roky pevně etablovaná a zapojuje se do soutěže o kancléřství. To otravuje politickou debatu. Sociální demokraté i křesťanští demokraté jsou odsouzeni k věčné koalici. To znovu posiluje FPÖ. Je to začarovaný kruh,“ napsal server. Aby německé strany zabránily stejnému scénáři, musejí se podle něj přestat tlačit do politického středu a obnovit soupeření pravice a levice.