Pláž s turisty, továrna a mešita. Islamisté povraždili 65 lidí

Útok na turisty v Tunisku

Pláž s turisty, továrna a mešita. Islamisté povraždili 65 lidíAKTUALIZOVÁNO 6
Svět
Echo24
Sdílet:

Minimálně dva atentátníci v pátek zaútočili na turisty na plážích před hotely ve východním Tunisku a zabili nejméně 37 lidí, dalších 36 osob utrpělo zranění. Češi, který je v této severoafrické zemi několik set, mezi oběťmi zřejmě nebyli. Mezi mrtvými jsou Tunisané, Britové, Němci a Belgičané. Jednoho z útočníků, tuniského studenta, se podařilo zabít na místě, druhý je na útěku. Kromě tohoto atentátu došlo v pátek ke dvěma dalším útokům spáchaným islamisty: ve Francii a Kuvajtu.

Mluvčí tuniského ministerstva vnitra řekl, že jde o „teroristický útok na hotel Marhaba v Súse (Sousse)“. Podle něj mohlo být atentátníků víc. Atentát se odehrál kolem poledne, kdy atentátník začal pálit na turisty přímo na pláži. Při přestřelce s pracovníkem bezpečnostních složek zemřel. 

Tato oblast je jedna z nejoblíbenějších pro západní turisty. Podle Jana Papeže, místopředsedy Asociace cestovních kanceláří, jsou  na místě nyní stovky Čechů. Mezi obětmi by podle jeho informací od delegátů neměl být žádný Čech. Ministerstvo zahraničí situaci prověřuje, doporučení, aby lidé do země nejezdili, úřad nechystá. 

Ve stejný den se odehrály další dva útoky ve Francii a Kuvajtu, celkem je nejméně 65 obětí. Zatím neexistují žádné důkazy, že by šlo o koordinované akce, radikálové z hnutí Islámský stát (IS) se dosud přihlásili pouze k atentátu na šíitskou mešitu v Kuvajtu. Ke všem útokům nicméně došlo jen pár dní poté, co mluvčí IS vyzval své stoupence, aby právě o ramadánu vystupňovali své akce proti křesťanům a šíitským i sunnitským muslimům, jejichž země proti islamistům bojují. Současně se objevují spojitosti s ročním výročím samozvaného území chalífátu na severu Iráku a Sýrie.

První atentát se odehrál dopoledne v průmyslovém závodě u Lyonu na jihovýchodě Francie. Vyžádal si jednu oběť a dva zraněné. Na místě se našla odříznutá lidská hlava s islámskými nápisy a útočník měl podle médií islámskou vlajku. K odpovědnosti za útok se zatím nikdo nepřihlásil, policie ale už zatkla muže, který je z atentátu podezřelý.

Čtěte také: Sledovali ho kvůli radikalizaci, pak přestali. Dnes zaútočil

Během poledních modliteb zaútočil atentátník na šíitskou mešitu v kuvajtské metropoli. Usmrtil 27 lidí a nejméně 202 dalších osob zranil, většinou šlo o muže či chlapce. K útoku se přihlásila skupina napojená na radikály z hnutí Islámský stát. Kuvajtský premiér šajch Džábir Mubárak Hamad Sabah v reakci na atentát uvedl, že šlo o pokus ohrozit „národní jednotu“ země.

Útočník, který byl během atentátu v Tunisku zabit, pocházel údajně z města Kajruván a jde o tuniského studenta. Podle svědků vypadal jako turista, zbraň schovával pod slunečníkem, poté začal z kalašnikovu střílet na turisty. Z pláže prošel bazénem do hotelu Imperial a neustále pálil na všechny okolo sebe. Podle jednoho z turistů, kterého citovala britská BBC, přijeli útočníci na pláž lodí. „Jeden terorista se dostal do hotelových budov zadním vchodem a začal střílet na hosty uvnitř, a to na cizince i na Tunisany,“ řekl mluvčí ministerstva vnitra a dodal, že po dalším atentátníkovi se pátrá.

Místo útoku, hotel Imperial Marhaba, je vzdálené asi 140 kilometrů od tuniské metropole. Hotel je na svých internetových stránkách popisován jako all-inclusive v těsné blízkosti moře. Součástí resortu jsou vnitřní i venkovní bazény, stejně jako restaurace.

Jeden z britských turistů sdělil stanici Sky News, že slyšel silnou detonaci. Další z turistek Susan Rifkindsová prohlásila, že někteří byli zřejmě zastřeleni, když se opalovali. Všichni prý běhali a křičeli. Na pláži byla slyšet střelba, na místě pak zavládl chaos.

„Myslela jsem si, že jde o ohňostroj, a pak jsem viděla, jak lidé prchají. Uvědomila jsem si, že je to střelba. Číšníci a ochranka začala volat ‚utíkejte, utíkejte‘,“ popsala událost irskému rozhlasu Irka Elizabeth O‘Brienová, která byla v sousedním hotelu se svými syny.

Podle stanice BBC jeden z tuniských pracovníku hotelu řekl, že viděl jen jednoho útočníka s kalašnikovem. „Byl to mladý muž v kraťasech, oblečený jako ostatní turisté.“

Policie okamžitě vyklidila okolí hotelu Imperial Marhaba, před nímž zůstalo ležet tělo mrtvého atentátníka.

K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil. Novinář Yaser Daniel Reizk pro ČT uvedl, že by za útočníky mohl stát někdo z Libye z Islámského státu. V Tunisku působí rovněž Al-Káida islámského Maghrebu a jedno z nejvlivnějších salafistických hnutí v oblasti.

Reizk také připomněl, že Tunisko je oblíbená cílová destinace evropských turistů. „Jediný takový útok může způsobit, že se začne hroutit turismus na celou sezonu. A o to jim hlavně jde,“ dodal Reizk.

Teroristé útočili na pláži u hotelu Riu Imperial Marhaba. V nabídce ho mají podle údajů Invia.cz tuzemské cestovní kanceláře Exim tours, Fischer, Azur Reizen, Best Reisen, Aeolus a Blue Style. Fischer ani Blue Style v něm žádné klienty nemá. Do Tuniska loni podle údajů Českého statistického úřadu vycestovalo na dovolenou 77 tisíc českých turistů, v roce 2013 jich bylo 115 tisíc.

Cestovní kanceláře Firo-tour a CK Fischer a Blue Style uvedly, že turistům, kteří mají koupen zájezd do Tuniska, nabídnou v případě jejich zájmu výměnu do jiného státu. „Klientům, kteří jsou nyní v Tunisku a budou se chtít vrátit dříve, se pokusíme zajistit návrat na nejbližších letech,“ uvedl mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

Cestovní kancelář Exim tours má v letovisku 600 až 700 klientů. „Žádný z našich klientů nebyl ohrožen,“ řekl ČTK marketingový ředitel CK Stanislav Zíma. Také podle delegáta cestovní kanceláře Čedok ve městě není mezi oběťmi žádný Čech.

Podle Evy Němečkové, mluvčí cestovní kanceláře Firo-tour, která má v Súse svého delegáta, hotel Imperial Marhaba navštěvuje především anglická a německá klientela.

Britský premiér David Cameron vyjádřil soustrast rodinám a hovořil o „solidaritě v boji proti zlu, jakým je terorismus“. „Ti lidé, kteří tyto věci páchají, tvrdí, že to dělají ve jménu islámu. Tak to není, islám je náboženství míru,“ řekl Cameron. Proti jejich „zvrhlé ideologii je třeba bojovat vším, co máme k dispozici,“ dodal.

Třebaže k atentátu v Tunisku se zatím nikdo nepřihlásil, český prezident Miloš Zeman dal útok do souvislosti s organizací Islámský stát (IS). Označil toto hnutí za „rakovinu“ a dnešní teroristickou akci v Tunisku za její „metastázi“. Proti Islámskému státu se musí bojovat ničením jeho základen, prohlásil prezident na tiskové konferenci po návštěvě Vysočiny. Podle něj by se dnešní útok nestal, pokud by se základny IS důsledně ničily.

Tunisko je v pohotovosti do březnového atentátu na muzeum Bárdá v tuniské metropoli. Zahynulo při něm 22 lidí, z nichž většina byli turisté. Země se snaží obnovit důvěru návštěvníků, avšak další útok na turisty k tomu nepřispěje.

Čtěte také: Teroristický útok na továrnu: islámská vlajka, uříznutá hlava

Masakr v Tunisu mohl být ještě větší. Útočníci byli opásáni bombami

Mešitou při modlitbě otřásla mohutná exploze

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články