Premiér vyzývá: ‚Poslechněte si Babišovy nahrávky.‘ Ten dává trestní oznámení

Babišovy nahrávky

Premiér vyzývá: ‚Poslechněte si Babišovy nahrávky.‘ Ten dává trestní oznámeníAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Nahrávky vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše rozpoutaly živou politickou diskusi. Bohuslav Sobotka například na svůj twitter ve středu odpoledne napsal: „Mnohokrát jsem slyšel A. Babiše, jak říká, že svá média neovlivňuje a neřídí. Tohle ukazuje, že veřejně lhal.” Po večerním grémiu o budoucnosti vládní politiky navíc vyzval národ k tomu, aby si každý zmíněné nahrávky poslechl. „V posledních hodinách se ukazuje, jaké metody používá v politice Andrej Babiš. Vždy prohlašoval, že neúkoluje novináře ve svých médiích. Dnes se ukázalo, že v této věci opakovaně lhal. Já bych vyzval občany této země, aby si nahrávky pustili,” řekl Sobotka.

Andrej Babiš ve čtvrtek ráno uvedl, že podává kvůli nahrávce trestní oznámení. „Je neuvěřitelné, že mě někdo může odposlouchávat na ministerstvu financí, na bezpečnostní radě státu. Pan premiér místo toho, aby to řešil, tak vyzývá lidi, aby to poslouchali.“ Babiš Blesku také oznámil, že kvůli nahrávkám podá trestní oznámení na neznámého pachatele. „Mám podezření, že jsem léta odposloucháván, a považuji to za skandální,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro Blesk.cz.

Po poledni ministr financí potvrdil, že oznámení již podal na městském státním zastupitelství v Praze.

Ke kauze se na sociálních sítích vyjádřil i ministr vnitra Chovanec, který uvedl: „Nahrávky AB a redaktora MAFRA jsou dalším zásadním problémem další koaliční spolupráce. Hřáli jsme si hada na MF!”

Mafra již novináře, Marka Přibila, který na nahrávkách figuruje s Andrejem Babišem, propustila.

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš nepopřel autenticitu nahrávek svých výroků, které se objevily na internetu a v nichž se urážlivě vyjadřuje o členech vlády a mluví o připravovaných článcích v médiích, která mu v minulosti patřila. Po jednání s prezidentem Milošem Zemanem novinářům řekl, že nahrávky neslyšel. Záležitost považuje za součást kampaně proti své osobě.

„Já ty nahrávky neznám. Já jenom můžu říct, že je velice podivné, že někdo sleduje vicepremiéra vlády a údajně nahrává nějaké věci. Já jsem to neslyšel, já to považuji za špínu a považuji to za součást té kampaně, která na mě probíhá,“ řekl Babiš ve středu. Odmítl také, že by nějakým způsobem ovlivňoval články v médiích, jak naznačovala jedna z nahrávek.

Nahrávky, na kterých jsou zachyceny útržky Babišových rozhovorů s jinými lidmi, zveřejnily propojené servery Svobodné fórum a Forum 24. Na první z nich, která má zhruba dvě minuty, se Babiš vulgárně vyjadřuje o ministrech z ČSSD, zejména o ministru zahraničí Lubomíru Zaorálkovi a ministryni práce Michaele Marksové. Premiéra Bohuslava Sobotku označuje za „největší svini, kterou jsem poznal“ a za „blbečka“. Urážlivě také mluví o několika novinářích. O předsedovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhém Babiš mluví jako o kariéristovi. Prý mu slíbil, že odstraní z rozhodčího soudu při komoře právníka Radka Pokorného, kterého média spojují se Sobotkou, ale nakonec se s Pokorným dohodl. Dlouhý se proti Babišovým slovům ohradil a požaduje omluvu.

Na asi pětiminutové druhé nahrávce Babiš mluví s redaktorem deníku Mladá fronta Dnes Markem Přibilem. Ten nahrávku nechce komentovat. Podivuje se však nad tím, proč byly na pokyn Chovance Babišovy schůzky odposlouchávány.

List patří do mediální skupiny Mafra, jež patří holdingu Agrofert, který Babiš do února vlastnil, než ho kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů. Muž Babišovi říká, že má materiály o ministru financí Miloslavu Ludvíkovi (ČSSD), Babiš se ale vyjadřuje proti jejich uveřejnění. „Já bych to teď nedával. Nechal bych si to až na příští rok,“ říká.

Babiš s mužem diskutují také o informacích, které se týkají minulosti premiéra Bohuslava Sobotky a obchodních zájmů ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). Babiš se opět staví proti okamžitému zveřejnění informací o Chovancovi a žádá muže, aby v této věci oslovil ředitele strategického rozvoje Mafry Františka Nachtigalla.

„Řekněte Nachtigallovi, že jsem včera seděl se (dřívějším jihočeským hejtmanem Jiřím) Zimolou. A já jsem si myslel, že Zeman vyprovodí toho Chovance a že Zimola bude hvězda proti Sobotkovi, ale bohužel to vypadá, že… Já jsem mu tvrdil, že Chovanec je otrok Sobotky a že hraje na Zemana jen hry, ale on že ne. Ale bohužel to vypadá, že oni jsou spolu. Tak teď je otázka, jestli ty vaše věci, jestli s tím nepočkat až na parlamentní volby,“ říká Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

O dobrých vztazích mezi Zimolou a Babišem se v minulosti spekulovalo. Zimola, který koncem dubna rezignoval na pozici hejtmana, nicméně v současné vládní krizi podpořil Sobotku, demisi vlády označil za správný krok.

Čtěte také: Babiš řídí svá média, aby likvidovala jeho odpůrce