1 BALTOVÉ SE BOJÍ RUSKA

Litva postaví na hranici s Ruskem 130 km dlouhý plot

, , NOVÉ

Témata: , , ,

Litva se rozhodla postavit plot na své hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí. Podle agentury AFP to v pondělí oznámil litevský ministr vnitra Eimutis Misiunas. Důvody jsou podle něj ekonomické – zabránit pašování – a geopolitické – posílit hranice Evropské unie.

Stavba hraniční bariéry, dlouhé přibližně 130 kilometrů a vysoké dva metry, podle ministra začne na jaře a hotova by měla být do konce roku. „Nezastaví tanky, ale bude postavena tak, aby ji nebylo možné přelézt,“ dodal Misiunas.

Náklady na vybudování plotu ponese z větší části Evropská unie, která na tento účel poskytne 25 milionů eur (675 milionů Kč). Příspěvek Litvy má činit 3,6 milionu eur.

Kaliningradská oblast je silně militarizované ruské území, ležící u Baltického moře mezi Litvou a Polskem. Jedná se o část bývalého Východního Pruska, kterou Sovětský svaz získal od Německa po druhé světové válce. Centrum oblasti – město Kaliningrad – bylo v minulosti známé rovněž jako Königsberg, respektive Královec.

Bývalé sovětské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou vůči Rusku kvůli jeho anexi ukrajinského Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny velmi podezřívavé.

Ministr Misiunas také poznamenal, že plot by měl zabránit „provokacím“ na hranicích.

Čtěte také: ‚Rusko je superproblém‘. Litva se obává provokací z Kremlu

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.