Litva postaví na hranici s Ruskem 130 km dlouhý plot

BALTOVÉ SE BOJÍ RUSKA

Litva postaví na hranici s Ruskem 130 km dlouhý plotNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: Shutterstock.com
1
Svět

vb Echo24

Litva se rozhodla postavit plot na své hranici s ruskou Kaliningradskou oblastí. Podle agentury AFP to v pondělí oznámil litevský ministr vnitra Eimutis Misiunas. Důvody jsou podle něj ekonomické – zabránit pašování – a geopolitické – posílit hranice Evropské unie.

Stavba hraniční bariéry, dlouhé přibližně 130 kilometrů a vysoké dva metry, podle ministra začne na jaře a hotova by měla být do konce roku. „Nezastaví tanky, ale bude postavena tak, aby ji nebylo možné přelézt,“ dodal Misiunas.

Náklady na vybudování plotu ponese z větší části Evropská unie, která na tento účel poskytne 25 milionů eur (675 milionů Kč). Příspěvek Litvy má činit 3,6 milionu eur.

Kaliningradská oblast je silně militarizované ruské území, ležící u Baltického moře mezi Litvou a Polskem. Jedná se o část bývalého Východního Pruska, kterou Sovětský svaz získal od Německa po druhé světové válce. Centrum oblasti – město Kaliningrad – bylo v minulosti známé rovněž jako Königsberg, respektive Královec.

Bývalé sovětské republiky Litva, Lotyšsko a Estonsko jsou vůči Rusku kvůli jeho anexi ukrajinského Krymu a podpoře proruských separatistů na východě Ukrajiny velmi podezřívavé.

Ministr Misiunas také poznamenal, že plot by měl zabránit „provokacím“ na hranicích.

Čtěte také: ‚Rusko je superproblém‘. Litva se obává provokací z Kremlu