Skutečné riziko pro Sobotku: co hackeři nezveřejnili
Ze zhruba sedmi desítek e-mailových zpráv premiéra Bohuslava Sobotky, které zveřejnili extremisticky naladění hackeři, nekřičí žádný velký skandál ani choulostivá pikantérie. Zvědavý čtenář si mohl spíš potvrdit, co není žádným velkým tajemstvím. Například, že právník Radek Pokorný stále plní roli Sobotkova nejvyššího prostředníka, a že předsedovi ČSSD občas chodí bizarní žádosti od straníků, ať už jde o výzvu k zásahu v České televizi nebo o prosbu jmenování politickým náměstkem, protože dotyčný „má už 60 let“. Výběr z premiérova soukromého e-mailového účtu také prozrazuje, že se musí vypořádávat s názorovými třenicemi uvnitř strany kvůli uprchlické krizi, dostává od svých lidí ze státní správy stížnosti, ale i drby o koaličních partnerech, a že mu jeho státní tajemník chystá předpolí pro zahraniční schůzky (formulace „tak proberu s poradcem kancléřky pro EU, jestli je něco, co by chtěla slyšet“ snad byla myšlena v nadsázce). Celkově tedy nic moc překvapivého.
Opravdový průšvih, jak už ostatně zaznělo, však nespočívá v obsahu zveřejněných e-mailů. Hackeři spjatí s webem white-media.info vyvěsili na svých stránkách hlavně příspěvky týkající se uprchlíků, které zřejmě nenávidí. Těch pár ostatních fotokopií ale může posloužit jako ochutnávka toho, k čemu se ještě dostali a co zatím nechávají pod pokličkou. A v tom tkví jádro problému. Co všechno internetoví náckové mají a co z toho je skutečně ožehavé, ať už se to týká Sobotky samého, ČSSD, vlády nebo bezpečnostních zájmů státu?
Zní to paradoxně, ale kompletní zveřejnění by se dalo brát jako méně devastující varianta. Možná by se provalil nějaký skandál, odhalily se podrobnosti o stranickém handlování o fleky či zákulisním intrikaření, někdo by třeba přišel o část iluzí. Může také prosáknout nějaká opravdu „nepříjemná“ informace z armády nebo zahraniční politiky, ale i to se dá s většími či menšími šrámy překonat, aniž by se politický režim otřásl v základech, jak ukázal případ WikiLeaks. Větší škody mohou za určitých okolností hrozit, pokud ony zcizené e-maily poslouží k vydírání nebo k prodeji.
Hackeři ukradli soukromé maily premiéra Sobotky
Předsedovi vlády a jeho lidem je samozřejmě právem vytýkáno, že podcenili jak způsob, tak zajištění komunikace. To se k Sobotkovi vůbec nedoneslo, jak si loni nadrobila prezidentská kandidátka Hillary Clintonová, když vyšlo najevo, že jako ministryně zahraničí používala soukromý a nedostatečně chráněný mail? Proč se ve Strakově akademii a v Lidovém domě nespustil kybernetický alarm, když se titíž hackeři nedávno nabourali do premiérova twitterového účtu? Protože se blížily Vánoce? Internetovou bezpečnost více či méně podceňuje asi většina lidí, ale někteří si to prostě nesmějí dovolit.
Není pochyb, že zájemci o delikátní informace přímo z premiérovy linky by se jistě našli. Hlavním Sobotkovým rivalem ve vládní koalici je člověk proslulý využíváním „složek“ proti nepohodlným soupeřům, jenž se navíc může opřít o vlastní bezpečnostní aparát, a také o svoje média. Situace předsedy vlády a ČSSD je opravdu nezáviděníhodná. Připomeňme si, že právě na dispozici s citlivými materiály o politicích byl do značné míry postaven vliv „kmotra“ Františka Mrázka. Tajné služby mají ideální příležitost předvést, co opravdu dovedou.