2 KOMU SLOUŽÍ ÚNIK KORESPONDENCE?

Hackeři ukradli soukromé maily premiéra Sobotky

, AKTUALIZUJEME

Témata: , , ,

Hackeři se podle všeho nabourali do e-mailu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Úřad vlády zatím pravost korespondence zveřejněné na extremistickém webu nepotvrdil, zároveň ji ale nikdo nepopřel. Věc prověřuje policie. Sobotka prohlásil, že se opakovanými útoky hackerů nenechá zastrašit. Na ministerského předsedu hackeři zacílili už v prosinci, kdy se zmocnili jeho twitterového účtu.

Zveřejněná korespondence, na niž upozornil server lidovky.cz, se týká migrace, dřívějších koaličních jednání, prezidentské kampaně, výběru ředitele Českého rozhlasu, situace kolem české ropy v německých skladech, ale třeba také Sobotkovy osobní hypotéky. V dalších e-mailech se řeší zase interní záležitosti sociální demokracie, kauza Davida Ratha nebo dialog se sudetskými Němci.

Premiéra dopisovatelé v e-mailech z několika posledních let oslovují oficiálně, ale i jako „milého přítele“ nebo „milého Slávka“. V korespondenci se objevují jména politiků, například ministra financí Andreje Babiše (ANO), ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové nebo ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (oba ČSSD), ale také blízkého Sobotkova přítele, advokáta Radka Pokorného nebo šéfa Správy státních hmotných rezerv Pavla Švagra.

Kromě pracovních záležitostí se ale několik zpráv týká i premiérova osobního života. Například jeden e-mail, pod nímž je podepsaná „hypoteční specialistka Renata Hötzlová“, se údajně týká Sobotkovy hypotéky. Hötzlová v e-mailu sděluje, že pokud chce mimořádně splatit část úvěru, musí vyplnit formulář a zaslat ho na Centrum hypoték.

Sobotka kauzu kolem svého e-mailu nechce příliš komentovat. „Opakovanými útoky hackerů na moji osobu a na politiku, kterou prosazuji, se nenechám jakkoli zastrašit nebo ovlivnit. Vláda bude dál prosazovat program a plnit závazky, které jsme dali občanům naší země,“ uvedl v prohlášení.

Mluvčí vlády Martin Ayrer už dopoledne ČTK řekl, že se věcí zabývá policie. Pravost e-mailů zatím potvrdit nechtěl. Podle informací ČTK ale už nyní úřad vlády řeší, jak zlepšit zabezpečení Sobotkovy elektronické komunikace. Server ihned.cz uvedl, že hackeři v pondělí večer napadli také Sobotkův blog na aktualne.cz.

Ve zveřejněné korespondenci českého premiéra se objevil například také e-mail, který poslal Sobotkův známý a advokát Radek Pokorný šéfredaktorovi Lidových novin Istvánu Lékovi. Sobotkovi následně text přeposlal. „Krúpa po schůzce se Zemanem (jehož Šlouf v roce 1998 pokryl Koláčka s Otavou, když za peníze OKD koupili majoritu v této firmě, kterou odstátní Zemanův kamarád Václav Klaus v roce 1993) bojuje za nájemníky bytů OKD. A István Léko tomu nadšeně dává prostor poté, co jsem ho potkal s Krúpou na snídani za přítomnosti jeho chlapce. Vy jste pravděpodobně nejtalentovanější a nejvzdělanější novinář v Čechách, ale mám pocit, že skončíte v pekle. A budete v jednom kotli s Nachtigallem (novinář František Nachtigall, nyní manažer vydavatelského domu Mafra – poz.redakce), což bude horší než peklo samo.“

Zveřejnili hackeři jen část dokumentů?

O pravosti zveřejněných e-mailů by mohly svědčit i reakce některých aktérů, kteří v uniklých zprávách figurují. Například předseda MSD Havířov a člen ČSSD David Sedláček serveru Lidovky.cz potvrdil, že si s premiérem Sobotkou v minulosti dopisoval. „Ano, s panem premiérem jsem si psal. Obsah e-mailu, který mi popisujete, je stejný jako ten, co jsem psal já,“ uvedl Sedláček.

Je ale důležité zmínit, že někteří jiní respondenti autenticitu e-mailů popřeli. Je proto možné, že extremisté smíchali skutečné e-maily se smyšlenými, aby čtenáře zmátli. Objevily se i spekulace, že hackeři zveřejnili jen část dokumentů, kterých se zmocnili, a současný únik má sloužit jen jako varování zúčastněným aktérům.

E-maily se objevily na extremistickém webu White Media, který již v minulosti zveřejnil uniklou elektronickou komunikaci některých politiků.

„Na této stránce publikujeme informace o akcích nacionálních h@ckerů, vystavujeme jejich trofeje a snažíme se motivovat lidi k boji proti neomarxismu, pseudohumanismu, xenofilii, antirasismu a antifašismu, islamizaci, homosexualismu a všem formám multikulturního levičáctví,“ píše se na webu, který je registrovaný ve Spojených státech.

Někteří diskutéři na internetu se pozastavili nad tím, že premiér Sobotka podle všeho používá i k pracovním záležitostem svoji e-mailovou adresu registrovanou na Seznamu.

Extremisté Sobotku napadli už v prosinci

Při prosincovém útoku na Sobotkův twitter se na něm objevily komentáře vyzývající k nenávisti vůči uprchlíkům. Falešné tweety, které volaly po boji proti uprchlíkům a označovaly je za invazní armádu, zůstaly na profilu předsedy vlády přibližně sedm hodin. Vzkazy obsahovaly i odkazy na články a videa podněcující strach z uprchlíků a nenávist vůči nim.

„Uprchlíci jsou invazní armáda! Těch pár žen mezi nimi to jsou jen matky budoucích teroristů. Všichni co jim pomáhají pod gilotinu!“ psalo se například v jednom z příspěvků. „Demokratické elity devastují Evropu. Není jiná možnost, než pozvednout zbraně, postavit gilotinu a vzít spravedlnost do svých rukou !“ stálo v dalším.

Extremistický web White Media, který uniklé e-maily zveřejnil, byl založen v kalifornském městě Brea. Web funguje tak, že nejde jednoduše dohledat, kdo za ním stojí. Licenci a přístupová hesla k provozování stránek podle týdeníku Respekt vytvořila za několikatisícový poplatek americká firma DreamHost, která podobné služby poskytuje.

Muž, který o licenci k webu požádal, se podle Respektu v minulosti podepsal jako Ron Thomas. Z pozdějšího vyšetřování však vyplynulo, že se jedná o fiktivní jméno.

Web již v minulosti zveřejnil uniklou elektronickou komunikaci tuzemských politiků. Kromě toho zveřejňuje i seznamy nepřátelských osob, na nichž často figurují například lidskoprávní aktivisté, novináři a nebo přistěhovalci žijící v České republice.

Čtěte také: ‚Uprchlíci jsou invazivní armáda!‘ Sobotkovi hackli Twitter

Zeman se omluví, Sobotka naučí anglicky, Babiš opustí ANO

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.