WikiLeaks zveřejnily statisíce tajných e-mailů Erdoganovy strany

reakce na potlačený puč

WikiLeaks zveřejnily statisíce tajných e-mailů Erdoganovy stranyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

WikiLeaks zveřejnily první várku z 300 000 tajných e-mailů turecké vlády a vládní strany AKP v reakci na potlačený armádní puč. Obrovský únik informací se podařil i přes to, že stránka čelila v posledních dnech masivnímu útoku hackerů, informovala Russia Today. Turecký úřad pro dohled nad internetem následně zablokoval přístup obyvatel na server WikiLeaks

WikiLeaks v úterý večer zveřejnily na twitteru odkaz na 294 548 e-mailů „Erdoganovy AKP“. Podle světových agentur se informace obsažené v elektronické komunikaci týkají vnitřních záležitostí strany, ale i vztahů Turecka se zahraničím.

Zprávy pocházejí z doby od roku 2010 do letošního 6. července. Server je dostal údajně týden před pátečním zmařeným pokusem o puč. Právě kvůli událostem z minulého týdne se rozhodl publikaci korespondence urychlit.

„Oveřili jsme materiál i zdroj, který v žádném případě není spojen s plánovaným převratem ani s politickou opozicí,“ uvedl server ve svém prohlášení.

K 300 000 e-mailů má podle WikiLeaks patřit na tisíce připojených složek. Organizace rovněž upozornila na to, že jedna ze zpráv obsahovala excelovou přílohu, v níž jsou uvedena telefonní čísla na všechny členy vládní strany AKP.

Před zveřejněním korespondence server čelil „masivnímu náporu hackerů“. Útoky prý stále trvají a někteří uživatelé se k materiálům nemohou dostat. WikiLeaks nicméně veřejnost ujistil, že tuto „bitvu“ server vyhrává.

Několik hodin po zveřejnění přidaly WikiLeaks na svém twitteru screenshot, který ukazuje, že v Turecku byl přístup do databáze znemožněn. Turecká telekomunikační rada pak ve středu ráno oznámila, že proti serveru WikiLeaks, přijala „administrativní opatření“. Podle agentury Reuters tento termín běžně užívá pro blokování přístupu k internetovým stránkám. Server však již v pondělí uživatele vyzvala, aby sami pomáhali s šířením těchto informací dál.

Organizaci podpořila i skupina Anonymous. „Opozice by vždy měla mít svůj hlas a měl by se podporovat svobodný tok informací. WikiLeaks odolaly útokům poté, co oznámily, že zveřejní 300 000 e-amilů a 500 000 dokumentů turecké vlády a my tureckou vládu podezříváme z toho, že se bude snažit tyto materiály cenzurovat,“ stálo v jejich prohlášení.

„Uděláme, co bude v našich silách, abychom tyto zprávy a dokumenty přeložili i pro mezinárodní veřejnost, a zajistili tak lepší pochopení současné situace v Turecku,“ doplnili Anonymous.

Čtěte také: Zmučení pučisté se nesmějí setkat s právníky. Jejich tváře mluví za vše

Po událostech posledních dní si musí Turci dávat pozor i na to, co zveřejňují na internetu. Podle televizní stanice CNN Türk zadržely úřady v posledních dnech v různých částech Turecka sedm lidí, kteří se na sociálních sítích kriticky vyjadřovaly na adresu vlády a prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Policie je viní mimo jiné ze schvalování trestného činu a urážky hlavy státu.

Projekt WikiLeaks založil v roce 2006 Švéd Julian Assange. Od začátku se zaměřoval na zveřejňování tajných vládních dokumentů. Velký rozruch způsobil v roce 2010, kdy zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku či v Afghánistánu.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články