Macháček: ‚Nejsem Babišův poradce‘. A zaštiťuje se Havlem

Novinář ve dvojí roli

Macháček: ‚Nejsem Babišův poradce‘. A zaštiťuje se HavlemNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nejsem poradce Andreje Babiše, ani zaměstnanec Mafry. Nevidím ale důvod, proč by se (Babiš) nemohl zeptat na názor lidí, kterých si váží, uvedl komentátor Lidových novin (LN) Jan Macháček na Facebooku v reakci na výpověď své kolegyně, reportérky Kateřiny Šafaříkové. Ta s deníkem ukončila spolupráci poté, co vyšla najevo dvojjaká role Macháčka coby komentátora a současně zahranične-politického poradce Andreje Babiše (ANO). Spolu s Šafaříkovou dala výpověď i další novinářka LN Kateřina Eliášová.

Podle Šafaříkové Macháček zhruba před dvěma týdny poslal šéfovi hnutí ANO své poznámky k nové koncepci zahraniční politiky. „11. dubna vyšel komentář v LN od Jana Macháčka ke koncepci, kde používá tytéž argumenty, jaké předtím poslal Andreji Babišovi jako podklad pro jeho politické stanovisko. Shoda obou Macháčkových textů, tedy připomínek a komentáře v LN, je 99 %,“ uvedla Šafaříková na sociálních sítích.

„Nejsem poradce Andreje Babiše, ale nevidím důvod, proč by se nemohl někdy zeptat na názor lidí, kterých si váží,“ napsal Macháček na svém facebokovém profilu. „Je ironií, že jsem se dopustil zločinu tím, že jsem doporučil, aby se do koncepce státní zahraniční politiky výslovně vrátila zmínka o odkazu Václava Havla. Jestli to někdo v praxi využil, o tom nejsem informován,“ dodal.

Macháček se obhajuje, že není zaměstnancem společnosti Mafra, ale pouze přispívá komentáři a nemůže tedy „ani dávat odnikud výpověď“. Obhajuje se také, že se domácí politice věnuje pouze zběžně.

Více zde: Šafaříková a Eliášová opouští LN: Macháček dělá pro Babiše

Macháček ale argumentuje, že se „nemůže vyjadřovat k útržkům nějaké soukromé korespondence“, protože ji nemá k dispozici. „Nevím jestli je pravá, či patřičně upravená a odkud pochází, či kde byla komu odcizena,“ napsal v reakci Macháček.

Poté, co šéfredaktor Lidových novin Ištván Léko nevyhověl žádosti Šafaříkové o vyvození patřičných důsledků, rozhodla se spolupráci s listem ukončit. „Spojení rolí, které mají zůstat nespojené a nespojitelné – spolutvůrce politiky a nezávislého komentátora této politiky – považuju za zcela nepřekročitelný princip novinářské práce,“ napsala dále reportérka.

Prohlášení Jana Macháčka

1. Nejsem poradce Andreje Babiše, ale nevidím důvod proč by se nemohl někdy zeptat na názor lidí, kterých si váží. Je ironií,že jsem se dopustil zločinu tím, že jsem doporučil, aby se do koncepce státní zahraniční politiky výslovně vrátila zmínka o odkazu Václava Havla. Jestli to někdo v praxi využil, o tom nejsem informován.
2. Nejsem a nebyl jsem zaměstnanec firmy Mafra, dodávám pouze LN a serveru Lidovky.cz každý den blog-komentář a jednou týdně debatu s ekonomy. Nemohu tedy ani dávat odnikud výpověď. Domácí politice se navíc věnuji sporadicky.
3. Nemohu se vyjadřovat k útržkům nějaké soukromé korespondence, protože ji nemám, nevím jestli je pravá či patřičně upravená a odkud pochází či kde byla komu odcizena.
Tím končí moje komentování této další „kauzy“ na facebooku i jinde.
JM

 

Čtěte také: 49 novinářů, kteří opustili za Babiše MF DNES a LN

Komentátor LN školí poslance ANO, institut začal makat

Česká prodejná republika. Prožíváme největší krizi hodnot od listopadu 1989

Sdílet:

Hlavní zprávy