Šafaříková a Eliášová opouští LN: Macháček dělá pro Babiše

Komentátor poradcem Babiše, Léko neřeší

Šafaříková a Eliášová opouští LN: Macháček dělá pro BabišeAKTUALIZOVÁNO 1
Domov

Echo24

Reportérka Lidových novin Kateřina Šafaříková podala výpověď poté, co se dozvěděla, že její redakční kolega a šéf Babišova think tanku Jan Macháček je rovněž poradcem šéfa hnutí ANO. Odchází i její kolegyně Kateřina Eliášová. Obě redaktorky byly podle informací Echo24 již delší dobu nespokojeny a překvapeny z podivné dvojaké role Macháčka. Šafaříková nastupovala do Babišova média Česká pozice před rokem a půl, tento server poté splynul s Lidovými novinami, když je oligarcha financí koupil.

„Zhruba před dvěma týdny jsem zjistila, že můj kolega Jan Macháček je nejen komentátor LN, ale také zahraničněpolitický konzultant Andreje Babiše. Zjistila jsem to na jednom velmi konkrétním případě. Jan Macháček poslal začátkem dubna Andreji Babišovi svoje poznámky k nové Koncepci zahraniční politiky – Babiš v té době dostal koncepci coby lídr koaliční strany k připomínkování,“ napsala Šafaříková na svém facebookovém profilu.

Čtěte také: 40 novinářů, kteří opustili za Babiše MF DNES a LN

A pokračuje: „11. dubna vyšel komentář v LN od Jana Macháčka ke koncepci, kde používá tytéž argumenty, jaké předtím poslal Andreji Babišovi jako podklad pro jeho politické stanovisko. Shoda obou Macháčkových textů, tedy připomínek a komentáře v LN, je 99 %. V komentáři nebyl zmíněn jen jeden argument z těch, který Jan Macháček poslal Babišovi. Když jsem to zjistila, šla jsem za Janem Macháčkem, abych si ověřila autenticitu jeho poznámek pro Babiše. Nejprve ji zapřel, poté ji přiznal. Na celou situaci nijak nereagoval.“

Čtěte také: Komentátor LN školí poslance ANO, institut začal makat

Šafaříková šla poté za šéfredaktorem Istvánem Lékem, který je zároveň osobním přítelem Andreje Babiše. Chtěla vědět, jak se k věci postaví. Následně zjistila, že Lékovi je jedno, co Macháček dělá nebo nedělá pro Babiše.

Čtěte také: Všechny si koupím: Macháček se stal šéfem Babišova Institutu

„Poté jsem šla za šéfredaktorem Ištvánem Lékem, s tím, že je nutné věc systémově řešit. Tvrdil, že o souběhu poradcovské a komentátorské role nevěděl a publikaci připomínek pro Babiše překlopených do komentáře v LN označil za chybu. Dohodli jsme se, že ještě tentýž týden navrhne řešení. O tři dny později mi sdělil, že dospěl k rozhodnutí, že věc řešit nebude. Postavil se za Jana Macháčka, s tím, že mu plně důvěřuje a v redakci je pro něj důležitý. Co píše nebo nepíše pro Andreje Babiše, je mu jedno.“

Čtěte také: Proč je reputační problém jít k Agrofertu

Proto Šafaříková dala výpověď: „Spojení rolí, které mají zůstat nespojené a nespojitelné – spolutvůrce politiky a nezávislého komentátora této politiky – považuju za zcela nepřekročitelný princip novinářské práce. Tady byl překročen a jeho překročení akceptováno. Proto jsem dala výpověď.“

Dlouhodobé spory s šéfredaktorem

Také její kolegyně Eliášová se po několika hodinách ke svému odchodu z mediálního domu vyjádřila na sociální síti Facebook. Zjištění Šafaříkové o Macháčkovi urychlilo také její rozhodování, jakkoli má pro odchod i jiné důvody. „S šéfredaktorem listu Ištvánem Léko mám dlouhodobé spory týkající se mé práce, nespokojenost je na obou stranách, pokládám za fér to říct. Víc k tomu nechci dodávat,“ píše Eliášová.

Ta zároveň doplňuje, že nechce působit jako hrdina: „Do redakce Lidových novin jsem šla už v době, kdy je vlastnil Andrej Babiš, nemohu a nechci se tedy vymlouvat na neznalost prostředí. Nelze však vše hodit jen na Andreje Babiše, je to alibismus. V redakci nepracují stroje, do kterých se hází složky z Agrofertu, které pak někdo publikuje. Hodit všechny novináře do jednoho agrofertího pytle prostě není fér, vzniká tam řada skvělých textů od kvalitních novinářů. Já jsem nicméně došla do chvíle, kdy svou práci nemůžu dělat tak, jak bych si přála. Jediným řešením proto bylo odejít.“

Eliášová odejde po dohodě s vedením redakce v průběhu několika týdnů.

Babiš: Nevím, co se děje v Lidových novinách

Majitel Lidových novin a šéf ANO Andrej Babiš se krátce vyjádřil pro ECHO24.cz.

Co říkáte tomu, co se děje v Lidových novinách?

Nevím, co se děje v Lidových novinách.

Odchází tam redaktorka Kateřina Šafaříková kvůli tomu, že jí přijde, že komentátor Jan Macháček dělá souběžné vám zahraničního poradce a zároveň o tom píše komentáře do Lidovek.

Já nevím, obraťte se na Lidové noviny.

Mafra: O Macháčka stojíme, pomáhá prodávat náklad
„Jan Macháček je uznávaný analytik a komentátor, jehož texty doplňují názorovou nabídku čtenářům Lidových novin. Proto o něj LN stojí i nadále. Právě strategie LN zkvalitňovat svůj obsah přináší výsledky v podobě rostoucího prodaného nákladu a čtenosti,“ uvedla pro Médiář Silvie Škábová z tiskového oddělení.