Imigrace je výsada, ne právo, řekl Trump v Bílém domě Merkelové

první setkání státníků

Imigrace je výsada, ne právo, řekl Trump v Bílém domě MerkelovéAKTUALIZUJEME 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Prezident Spojených států Donald Trump dnes přijal v Bílém domě německou kancléřku Angelu Merkelovou. Jde o první osobní setkání dvou světových státníků. Mezi Trumpem a Merkelovou panuje napětí mimo jiné kvůli rozdílným názorům na migrační problematiku. V náznaku se to projevilo hned na první společné tiskové konferenci. Americký prezident před kancléřkou pronesl, že „přistěhovalectví je výsada, nikoli právo“. A dodal, že na prvním místě musí být bezpečnost amerických občanů.

Trump přivítal Merkelovou u vstupu do prezidentské rezidence. Poté, co vystoupila z vozu, se oba společně vyfotografovali. Německá zpravodajská televize n-tv, která příjezd Merkelové živě přenášela, poznamenala, že prezident i kancléřka mají očividně dobrou náladu.

Na tiskové konferenci německá kancléřka řekla, že je daleko lepší „mluvit s tím druhým než o tom druhém“. Donald Trump uvedl, že společné přátelství Německa s Spojených států je základem nadějné budoucnosti a že tyto dvě mocnosti mají hodně společného.

Vyjádřil se i k migraci a zmínil i konflikt na Ukrajině. „Přistěhovalectví je výsada, nikoli právo. Bezpečnost našich občanů musí být na prvním místě,“ řekl Trump na konferenci. „Zároveň oceňuji německou kancléřku, stejně jako francouzského prezidenta, jak se staví k situaci na Ukrajině,“ dodal.

Americký prezident zároveň označil Severoatlantickou alianci jako velice významnou a zdůraznil, že její členské státy ale musí spravedlivě přispívat na společnou obranu. Podle dohody by alianční státy měly odvádět na obranu dvě procenta HDP, což ale většina zemí včetně Německa či Česka nečiní.

Trump: S Merkelovou máme společné to, že nás odposlouchávali

Trump k pobavení novinářů zmínil jednu věc, kterou mají s Angelou Merkelovou možná společnou. A to sice že je nejspíš oba dva odposlouchávala administrativa bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. Ale stejně jako v minulých dnech Trump svá tvrzení nedoložil.

Narážel tak na špionážní aféru, která v Německu vypukla v létě 2013, poté co někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden zveřejnil dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky americké tajné služby NSA. Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i telefonickou komunikaci vrcholných evropských politiků, včetně Merkelové.

Ostře sledovaná schůzka

První osobní schůzka vůdců USA a Německa je ostře sledovaná kvůli vzájemným sporům. Trump například jako nezodpovědnou kritizoval vstřícnou německou politiku vůči uprchlíkům, zatímco Merkelová zase upozornila na Trumpův kontroverzní přístup k novinářům.

Agentura AP tento měsíc s odvoláním na nejmenované představitele Bílého domu napsala, že hlavním cílem schůzky Trumpa a Merkelové bude navázání osobních vztahů. Vazby Merkelové s předchozím prezidentem Barackem Obamou byly označovány jako přátelské.

Trump: USA mají nevýhodné dohody

Na oba vrcholné politiky čekala diskuze o řadě témat od Sýrie přes vztahy s Ruskem a Čínou až po vzájemné hospodářské vztahy.

Trump na tiskové konferenci řekl, že řada zemí se ke Spojeným státům v minulosti v obchodních vztazích nechovala férově. Poznamenal také, že je pro volný obchod, ten ale zároveň musí být férový.

Trump si už před vstupem do úřadu dal za cíl narovnat výrazně zápornou obchodní bilanci Spojených států se zeměmi jako je Čína, Mexiko či právě Německo. Nevylučuje přitom použití cel a dalších prostředků, aby toho dosáhl, což ostatní země zneklidňuje.

Dnes americký prezident svůj postoj zopakoval. Není podle něj možné, aby měly Spojené státy nevýhodné obchodní dohody. Konkrétně se zmínil o Severoamerické dohodě o volném obchodu (NAFTA), která je podle něj pro USA hrozná.

Merkelová po schůzce uvedla, že oba státníci zastávali zájmy svých zemí. Zároveň si pochvalovala atmosféru jednání, v níž se podle ní oba snažili hledat kompromisy dobré pro Německo i pro USA. V jednáních budou v dalších týdnech a měsících pokračovat experti obou zemí.

Do jakýchkoli dohod by podle kancléřky ale musela být zapojená také Evropská unie. Čistě bilaterální obchodní dohodu s USA Merkelová nechce, na rozdíl od Trumpa, který takový model upřednostňuje.

Čtěte také:Seehofer odjel do Ruska řešit konec sankcí. Vyrazí tam i Merkelová

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články