Epidemie poplašných zpráv o bombách v Rusku. Stovky budov a tisíce lidí se evakuují
Anonymní telefonáty
Epidemie poplašných zpráv o uložení bomby ve veřejných objektech postihla sibiřská města. Podle ruské policie použili původci poplachu v několika případech pro šíření telefonátů počítačový program. Počty evakuovaných škol, nádraží nebo radnic jdou už do stovek. Ve středu odpoledne zasáhla vlna alarmujících telefonátů i Moskvu, ve čtvrtek Petrohrad.
V Irkutsku ve středu evidovali deset telefonátů, vyklizeny byly školy, místní letiště a obchodní střediska. V Chabarovsku policisté evakuovali oblastní parlament, nádraží a několik škol. Další případy byly hlášeny z Jakutska, Čity nebo Blagoveščenska. Žádná nálož nebyla nikdy objevena.
Na ruských sociálních sítích se začaly šířit spekulace, že telefonáty organizuje ministerstvo pro mimořádné události, aby prověřilo efektivitu záchranného systému. Vedení ministerstva ale tyto zprávy popřelo.
Telefonáty se podle agentury Interfax odpoledne objevily i v Moskvě. Evakuována byla tři moskevská nádraží, osm obchodních center včetně obchodního domu GUM na Rudém náměstí, lékařská univerzita a dvě teplárny. Celkem zatím jde o víc než 10 000 lidí. Bezpečnost byla po anonymní hrozbě posílena na letišti Šeremeťjevo, policie začala mluvit o „telefonickém terorismu“.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.
Anonymní telefonáty jejich původci „vyrábějí“ s pomocí moderních technologií včetně internetové telefonie, speciálních počítačových programů nebo softwaru s umělým hlasem, uvedla policie. Tímto způsobem organizátoři kampaně vyvolali evakuaci tisíců lidí v Krasnojarsku, Norilsku a Zelenogorsku.
V Novosibirsku v úterý anonymní telefonát oznámil uložení trhaviny na blíže neurčeném místě. Policisté preventivně evakuovali autobusové a železniční nádraží, hotely a několik nočních klubů.
Ruská média přinášejí nové a nové zprávy o anonymních telefonátech. V Tomsku, Ulan-Ude nebo Kemerově jsou v pohotovosti hasiči a policisté, série telefonátů tam způsobila vyklizení škol, správních úřadů, letišť a dalších veřejných objektů.
Rusko má bolestné zkušenosti s teroristickými útoky a reagovat na anonymní telefonáty ukládá policii zákon. Pachatele se zatím nepodařilo dopadnout.
Další výhrůžky bombovým atentátem hlásí Petrohrad a Moskva
Vlna poplašných zpráv o uložení bomby ve veřejných objektech zasáhla ve čtvrtek po sibiřských městech i Petrohrad a další místa. Podle listu Kommersant bylo po celém Rusku od úterý kvůli podobným zprávám zatím evakuováno už přes 130 000 lidí z více než 420 objektů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov anonymní výhrůžky označil za telefonický terorismus.
V Moskvě ve čtvrtek policie zaznamenal přibližně 120 telefonátů, celkem bylo v metropoli od středy evakuováno přes 50 000 lidí. Poplach v Moskvě hlásily mimo jiné školy, obchodní centra, nádraží i Rudé náměstí. V Petrohradu pak policie kvůli výhrůžným telefonátům uzavřela 19 obchodních center.
Anonymní telefonáty jejich původci podle policie vyrábějí s pomocí moderních technologií včetně internetové telefonie, speciálních počítačových programů nebo softwaru s umělým hlasem. Vlna poplašných zpráv zasáhla už více než 20 měst.