Nová síla v pohraničí: Pojďme mluvit o pozastavení Schengenu

Rozhovor s euroskeptičkou

Nová síla v pohraničí: Pojďme mluvit o pozastavení Schengenu
Frauke Petryová Foto: AfD
1
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Referenda o stavbách minaretů, obnovení vlastní německé měny, pohraniční kontroly s Českem a Polskem. S tímto programem nečekaně uspěla euroskeptická strana Alternativa pro Německo (AfD) při nedávných volbách do saského parlamentu, při nichž získala deset procent. Před napjatě očekávanými víkendovými volbami do zemských sněmů v Braniborsku a Durynsku poskytla deníku ECHO24.cz rozhovor lídryně partaje, podnikatelka Frauke Petryová.

V předvolební kampani jste zmínila znovuzavedení pohraničních kontrol na hranici s Českem. Jak byste to chtěli v schengenském prostoru zařídit?

Chceme, aby policie byla personálně posílena. V Německu teď probíhá policejní reforma, podle níž mají být počty policistů redukovány, takže v Sasku má ze současných 14 tisíc příslušníků policie zbýt do roku 2020 jen 11 tisíc, přičemž už současný počet je vzhledem k rozměru kriminality nedostatečný. My bychom rádi v blízkosti hranic a v pohraniční oblasti měli víc policejních kontrol, v nouzovém případě bychom chtěli diskutovat i o pozastavení schengenské dohody. Ale to by byl opravdu jen poslední krok, protože víme, že „Schengen“ má pozitivní vliv jak na hospodářství, tak i na soukromý život občanů. I když lidé žijící poblíž hranic s Českem i Polskem se často domnívají, že nekontrolovaná hranice přináší spíše mnoho problémů. Jde o stoupající drogovou kriminalitu, hlavně o pervitin, o převaděčství a stoupající počet krádeží. Přičemž netvrdíme, že to dělají Češi a Poláci, vždyť je známo, že třeba pokud jde o krádeže aut, většinou slouží Česko a Polsko jako tranzitní země, přes něž se auta převážejí dál na východ.

A máte čísla, která nárůst kriminality v pohraničních oblastech v posledních letech potvrzují?

Je jen málo aktuálních podkladů, existují data z roku 2012 týkající se pervitinu. Oficiální statistiky pro Sasko zatím nejsou k dispozici, ale protože čísla jdou nahoru, saské ministerstvo vnitra před volbami od jejich zveřejnění upustilo. Pokud jde o příhraniční kontroly, ty občas německá policie provádí společně s polskou, ale pokud vím, ke spolupráci s českou policií v tomto směru zatím nedošlo. My přitom prosazujeme trvalé společné pohraniční kontroly, jen ty mohou vést ke zlepšení situace, jinak se vše vrátí ke starým standardům.

Existují důkazy, že pachateli  kromě zmíněné drogové kriminality  jsou čeští občané?

Nikdy jsme nemluvili o tom, že viníky jsou čeští občané, nýbrž o tom, že v oblastech poblíž Polska a Česka je prostě příhraniční kriminalita obvyklejší a že díky malému počtu policistů není její dostatečné potírání možné.

V kampani jste mluvili také o přistěhovalcích a takzvaných „cizích kulturách“, například muslimech. Co vaši voliči vnímají jako větší problém: příhraniční kriminalitu, nebo stavbu mešit?

AfD je jedinou stranou v Německu, která požaduje řádný přistěhovalecký zákon. Nejde nám o občany EU, kteří mají volný pohyb a jichž by se to tak jako tak netýkalo. Ale jde o přistěhovalectví a to je třeba v Německu oddělit od azylového práva. S německým zákonem o právu na azyl jsme spokojeni, přestože není vždy správně používán. Pokud se ale hranice nekontrolují, nejsou ani ty nejlepší zákony k ničemu. S mešitami to ale nemá vůbec nic společného. V našem programu požadujeme referendum o stavbách s minaretem, ne o mešitách jako takových. To v německém tisku často zaměňují. A v předvolební kampani v Sasku nebyly největším tématem mešity nebo přistěhovalectví, ale nedostatek učitelů a policistů. A třetím byla přímá demokracie, tedy možnost v Sasku snadněji prosadit lidová hlasování. Na rozdíl od NPD, která se staví především proti azylovému právu.

Největší úspěch jste měli zatím v Sasku. Netěžíte zde ze stejného prostředí jako před časem ultrapravicová NPD? Někteří němečtí komentátoři to takhle vidí.

To je úplný nesmysl. Existují analýzy, které říkají, že nejvíce voličů k nám přišlo z tábora CDU, konkrétně 35 000, dále FDP 15 000, až pak z Die Linke a SPD. Takže kdo k nám chce přiřadit voliče NPD, pokouší se o laciný politický manévr a snaží se nám podsunout hnědé smýšlení, protože to v Německu z pochopitelných důvodů nahání strach. Já tomu rozumím, protože některé regionální noviny jsou propojené s SPD a CDU, Springerova média mají blízko k Merkelové.

Nejste tedy „partají strachu“, jak vás označují vaši odpůrci?

Ne, snad pouze v tom smyslu, že naháníme strach etablovaným stranám. V konzervativním  Německu trvá hodně dlouho, než se strany etablují, zeleným to trvalo v 80. letech celé desetiletí. AfD je neobvykle rychlá a na to musí staré strany nějak reagovat. Nejsme spokojeni ani se současnou evropskou politikou, jak ji prováděla CDU například během krize eura. Ztratili jsme iluze podobně jako před časem váš ministerský předseda pan Klaus. Nyní se konají volby v Braniborsku a Durynsku a předvolební průzkumy hovoří o obdivuhodně podobně vysokých výsledcích, jakých AfD dosáhla v Sasku.

Čtěte také: Druhá vlna protičeských nálad v Sasku

Parlamentní volby v Sasku vyhrála vládní CDU

Sdílet:

Hlavní zprávy