Zjištění: 'Letadlo MH17 sestřelili Rusové, na vině jsou ale všichni'

ZJIŠTĚNÍ O TRAGÉDII LETADLA

Zjištění: 'Letadlo MH17 sestřelili Rusové, na vině jsou ale všichni'NOVÉ 1
Svět

jh Echo24

Sestřelení letadla MH17 lze označit za jeden z největších válečných zločinů moderní doby. Dodnes se jednoznačně neprokázalo, kdo za něj nese vinu. Skupina investigativních novinářů z berlínské redakce CORRECT!V ve spolupráci s týdeníkem Spiegel se rozhodla pátrat po pravdě o sestřelení stroje sama. Letadlo podle nich jednoznačně sestřelila brigáda ruské vzdušné obrany, která měla za cíl chránit ruské tankové jednotky operující na Ukrajině.

Redakce Correct!v své tvrzení sdělila v souhrnné zprávě vydané v pátek 9. ledna. Vzala v ní v potaz všechny dostupné informace – ať už všeobecně známá fakta a posudky armádních expertů, tak i různorodé fotografie nahrané na sociálních sítích a jinde na internetu, výpovědi svědků z blízkosti neštěstí nebo osobní zmapování terénu.

Z jednotlivých dílčích informací skupina vyvodila závěr, že letadlo, v němž zemřelo všech 298 pasažérů včetně mnoha dětí, nemohl sestřelit nikdo jiný než ruské armádní síly, které operovaly na Ukrajině anonymně.

V oblaku šrapnelů

Čtvrtek 17. července 2014, čtyři hodiny odpoledne. Posádka Boeingu Malaysia Airlines letu MH17 žádá o změnu trasy kvůli špatnému počasí. Povolení získává a letadlo se ocitá nad územím separatistů. O dvacet minut později stroj zasáhne mnoho „předmětů vysoké energie“, po nichž se letadlo rozlomí přímo ve vzduchu a posléze spadne na zem.

Takto zrekonstruovali poslední chvíle Boeingu MH17 holandští vyšetřovatelé. Výsledky jejich pátrání pak pro CORRECT!V zhodnotili armádní experti, podle nichž letadlo mohla zničit pouze raketa vystřelená ze země. Popřeli tak spekulaci ruské strany, že Boeing sestřelil ukrajinský vojenský letoun.

Podle záznamů z černé skříňky totiž „předměty vysoké energie“ zasáhly letadlo seshora a zepředu, což odpovídá charakteru pozemních raket. Střela vybouchne těsně před cíleným objektem, a ten pak doslova prolétne deštěm milionu šrapnelů – zmiňovaných předmětů. Vojenské letouny naopak napadají stroj nepřítele zezadu.

Kde jsou tanky, tam je i BUK

Letadlo bylo sestřeleno zbraní BUK, jejíž hlavní funkcí je bránit tanky a pozemní vojska, která by se mohla stát cílem nepřátelského ostřelování. Ruská vojska se podle armádního experta Ruperta Smida bez takového doprovodu nikam ani nepohnou.

Přítomnost této ruské zbraně na území Ukrajiny by odpovídala zprávám NATO a Spojených států, které již v červnu informovaly o výskytu ruských tanků na povstaleckém území. Ruská strana však tyto zprávy vytrvale popírala.

V následujících týdnech ovšem konflikt mezi ukrajinskými vojsky a separatisty na východě země eskaloval a několik ukrajinských armádních letounů bylo skutečně sestřeleno.

Lidské štíty pro ukrajinské vojáky

I v této době nad územím stále létaly civilní letouny a předpokládá se, že právě toho ukrajinští vojáci využívali a jejich pasažéry využívali jako lidské štíty. Vojenský letoun totiž může letět v těsné blízkosti přepravního letadla, aniž by si toho jeho posádka všimla. Nepřítel pak nemůže vojenský letoun sestřelit, aniž by riskoval zabití civilistů.

Právě tyto praktiky ukrajinské armády se mohly stát pro pasažéry sestřeleného letadla osudným, píše Correct!v.

Čtěte také: ´Desítky lidí viděly, kdo sestřelil let MH17´ říká šéf Doněcké republiky

Po několika dnech od tragédie přišla ruská strana s dvěma teoriemi. Buď letadlo sestřelil ukrajinský vojenský letoun, nebo BUK, který ukrajinští vojáci vypálili v blízkosti obce Zaroschenske. Novináři z Correctivu se tam proto vydali osobně.

Čtěte také: Snímek MH17: Moskva ukázala podvrh. Tady jsou rychlé důkazy

„Ukrajinci tu nebyli, do této oblasti se vůbec neodvažují,“ sdělila novinářům jedna místní žena. Ani další obyvatelé v den neštěstí nic neobvyklého ve svém okolí nezaznamenali, odpálení takové střely přitom doprovází obrovský hluk a výbuch. Oblast podle nich kontrolují separatisté a ukrajinská vojska se zde vůbec nepohybují. K nalezení nebyly ani žádné stopy, které by po výbuchu zůstaly.

„Viděli jsme, jak letí“

Novináři vzali v potaz i informace od svých kolegů z nezávislého investigativního týmu Bellingcat.com. Podle tohoto týmu novinářů, který mimo jiné odhalil tajné dodávky zbraní v Sýrii nebo rekonstruoval tamní chemický útok, měla být raketa odpálena u obce Snižně kontrolované separatisty.

Obyvatelé zmiňované obce skutečně potvrdili, že 17. července zaznamenali silné výbuchy, jeden z nich dokonce viděl v dálce i padající letadlo. „Sestřelili to. Střela letěla odsud. Viděli jsme, jak letí,“ řekl pro Correct!v jeden muž. Většina ostatních však odmítla situaci jakkoli komentovat, mezi obyvateli je cítit strach z toho poskytovat příliš informací.

Na tom, že separatisté neměli potřebné know-how, jak zbraň typu BUK ovládat, se shodují místní obyvatelé, armádní experti, a dokonce i samotní proruští ozbrojenci. Fakt, že tuto raketu dokáží ovládat pouze vysoce vycvičení vojáci, nutně poukazuje na zapojení ruských vojsk, vyvozuje Correct!v.

Za všechno může Rusko? Stěží

Vedle ruských ozbrojených sil v čele s Vladimirem Putinem je však podle novinářů na vině i ukrajinská armáda, která využívala civilisty cestující před jejich území jako lidské štíty při útocích na ruské tanky.

Částečnou vinu pak podle nich nesou i státy EU, které se zdráhaly nazvat konflikt na Ukrajině skutečnou válkou a nezakázaly aerolinkám přelety nad rizikovým územím. Ve finále jsou zodpovědné i samotné letecké společnosti, které toto nebezpečí nebraly v úvahu.

Mezinárodní komunita dodnes neoznačila skutečného viníka, dodává Correctiv.

Čtěte také: Trosky sestřeleného letounu v Nizozemí znovu sestaví