Malostranské náměstí „pro lidi“ dlouho nevydrželo. Zaplnily ho karavany

FOTOGALERIE UVNITŘ

Malostranské náměstí „pro lidi“ dlouho nevydrželo. Zaplnily ho karavanyNOVÉ
Malostranské náměstí v Praze obsadily filmařské karavany a přívěsy Foto: FOTO: Oliver Jahn
9
Domov

oj Echo24

Nedlouho poté, co bylo zrušeno parkování na Malostranském náměstí, okupují jeho prostory opět vozy. Tentokrát se jedná o něco větší auta než ta politiků běžná z let minulých – na prostranství před palácem Smiřických se na několik dní sjely velké nákladní vozy a karavany s mobilními maskérnami a cateringem k natáčení historického seriálu.

Malostranské náměstí v Praze je opět neprůchodné, tentokrát se ale nedá ani kličkovat mezi četnými vozy politiků a musí se téměř celé obcházet. Páskou filmařů zůstal paradoxně neohraničený malý prostor se židlemi a stoly pod místním javorem s cedulí „Malostranské náměstí žije“ – zbytek zabraly přívěsy a karavany s mobilními kostymérnami, maskérnami a pojízdným cateringem.

„V těchto dnech se na Malostranském náměstí bude natáčet seriál ‚Genius‘ životopisné zachycení působení a života fyzika Alberta Einsteina v předválečné době. Scénář projektu napsal uznávaný spisovatel Walter Isaacson (ředitel Aspenova institutu, spisovatel, novinář The Times, jeho nejznámější knihou je životopis Steva Jobse), režisérem je držitel několika Oscarů Ron Howard (filmy jako Apollo 13, Čistá duše, Šifra mistra Leonarda, Rivalové, Andělé a démoni, ad.),“ stojí na stránkách Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy o chystaném cyklu o Einsteinovi.

Podle IPR má zábor náměstí trvat od 30. srpna do 3. září. Dle přítomných pracovníků budou z turisticky vytíženého místa filmaři odjíždět až v neděli 4. září a natáčí se podle všeho v budovách a okolí kolem Malostranského náměstí. Na jednom z kamionů je pak úsměvně ještě staré povolení města z poloviny března, kdy na Praze 1 Číňané natáčeli romantický seriál Peříčko letí do nebe.

„Toto natáčení je pod záštitou paní primátorky Krnáčové, pana radního Dolínka a radního Prahy 1 Bureše. Toto natáčení má odsouhlasený zábor na Malostranském náměstí od magistrátu hl.m.Prahy, který toto prostranství má na starosti a vzhledem k záštitám je to koordinováno i s případnými akcemi. A potvrzuji, že jde o natáčení seriálu o Albertu Einsteinovi,“ řekla na dotaz mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Parkoviště z místa zmizelo 1. července, kdy město vypovědělo nájemci smlouvu. Původní plán byl náměstí zpřístupnit pro kulturní a společenské akce. Technická správa komunikací z dlouholetého parkoviště návštěvníků centra Prahy a poslanců již smazala parkovací čáry a ukazatele. Právě někteří poslanci proti zrušení možnosti parkování na místě protestovali.

Kromě posezení se na Malostranském náměstí chystá 17. září akce Zažít město jinak. IPR připravuje i kompletní přeměnu rynku, kdy architektonická porota vybrala jako vítězný návrh architektů Petra Horského, Martina a Václava Hájka. Přestavba by podle ředitele IPR Petra Hlaváčka měla začít v roce 2018.

Čtěte také: Jak vypadá Malostranské náměstí bez aut. Podívejte se