Sdílení aut je na vzestupu. Chcete se přidat?

OBLIBA CARSHARINGU ROSTE

Sdílení aut je na vzestupu. Chcete se přidat?NOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Reprofoto: www.ajo.cz
1
Ekonomika

Echo24

Online platforma pro sdílení aut (tzv. carsharing) AJO.cz vstoupila na investment-crowdfundingovou platformu Fuundlift. Jejím cílem je získat tři miliony korun výměnou za podíl ve firmě. Další 2 miliony korun pak AJO.cz získá od Jihomoravského inovačního centra. Peníze chce využít na rozšíření flotily aut, posílení týmu a expanzi do dalších českých měst, píše server Roklen24.cz.

Takzvaný carsharing spočívá v krátkodobém vypůjčováním aut, rozvinutý je v současné době především na Západě. Podle některých studií je pro obyvatele velkých měst, kteří autem najedou 10 až 15 tisíc kilometrů ročně, finančně výhodnější než vlastní auto. Podle německé společnosti Statista.com funguje už dnes jedno sdílené auto na tisíc obyvatel například v Berlíně, Hamburgu, Mnichově či Frankfurtu.

Pro Prahu by totéž znamenalo 1000 až 1500 sdílených aut, pro Brno 300 až 450 aut, pro Ostravu 240 až 350 aut. Analytická společnost Frost & Sullivan vidí jako dlouhodobě udržitelný poměr mezi zákazníky a sdílenými auty 50:1. To by v ČR dávalo potenciál 80 a více tisíc zákazníků. Světové průzkumy obvykle hovoří o blízkém růstu trhu o zhruba 40 % ročně.

„Carsharing má v Česku velkou budoucnost. Naši službu provozujeme již přes dva roky v Brně, kde dnes máme flotilu 11 aut, zhruba 200 klientů a vidíme skutečný zájem zákazníků, kteří se opakovaně vrací. Velikost českého trhu, měřeno budoucím obratem, vidíme ve stovkách miliónů korun při ziskovosti 25 až 35 procent. Carsharing má podporu brněnského i pražského magistrátu, které vidí přínos naší služby v uvolnění dopravního zatížení měst, a to především ohledně parkovacích míst, protože jedno sdílené auto nahradí zhruba deset aut v osobním vlastnictví,“ říká Jaromír Klimek, zakladatel společnosti.

Více o projektu AJO.cz čtěte na serveru Roklen24.cz.