Transparency opouští Rekonstrukci státu. I kvůli věrohodnosti

Protikorupční rozchod

Transparency opouští Rekonstrukci státu. I kvůli věrohodnostiAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Sdílet:

Protikorupční organizace Transparency International (TI) nebude už dál působit v platformě Rekonstrukce státu. Chce se soustředit na zákony o státním zastupitelství a financování stran. TI to dnes uvedla v tiskovém prohlášení. Člen vedení Rekonstrukce státu před pár dny zveřejnil na Facebooku zprávu, že KDU-ČSL a ČSSD na koaličním jednání brzdí přijetí zákona o registru smluv.

Lidovci i sociální demokraté se proti tomu ohradili, podle nich se uskupení dvou desítek protikorupčních organizací „mění v PR agenturu“ vládního hnutí ANO. TI podle svého šéfa Davida Ondráčky cíl Rekonstrukce státu o prosazení protikorupčních zákonů stále podporuje, plánuje se ale soustředit na „nové projekty a témata“. Dál se chce věnovat hlavně zákonům o státním zastupitelství a financování stran. Práci platformy pak TI považuje za „úspěšnou kampaň“, uvedl Ondráčka.

Podle KDU-ČSL se Rekonstrukce státu mění „v PR agenturu hnutí ANO“. Nejmenší vládní strana uvedla, že s platformou proto bude dál jednat jako se zájmovou politickou agenturou, ne jako s nezávislým sdružením. Lidovce rozčílila zpráva o tom, že na pondělním jednání koaliční rady měli blokovat registr smluv. Informaci zveřejnil na svém facebooku ředitel Frank Bold Pavel Franc, který je ve vedení Rekonstrukce státu. „Podle informací, které máme, zástupci KDU a ČSSD právě teď na koaliční radě vyrábí problém na každé řešení. Vůbec se jim do registru nechce. Aspoň každý ví, jak moc kdo chce transparentnost,“ napsal na Facebooku Franc.

Čtěte také: Rekonstrukce státu je PR agentura ANO, píší lidovci

Lidovci se chtějí podle svého místopředsedy Jana Bartoška na koaliční radě k události vrátit a žádají vysvětlení. Bartošek řekl, že zatím se od šéfa ANO a ministra financí Andreje Babiše nedozvěděli, proč Francovi textovou zprávu o jednání vládních politiků poslal. „Považuji za krajně neslušné, aby bylo popisováno koaliční jednání v jeho průběhu, a ještě k tomu nepravdivě,“ řekl Bartošek. V prohlášení lidovci uvedli, že pokud se potvrdí, že informaci z jednání „vynesl někdo z účastníků“, budou to považovat za „vážné narušení koaliční důvěry a spolupráce“.

Babiš ČTK v textové zprávě sdělil, že „nejlepší by bylo, kdyby jednání koaliční rady přenášela živě televize“. Podle něj by to zabránilo spekulacím a nedorozuměním. Podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce je ale „primárním cílem koaličního jednání se dohodnout a následně oznámit výsledek, ne dělat on-line přenos“. Platformu kritizovali i někteří poslanci z opoziční ODS či z Úsvitu.

„Rekonstrukce státu není politická strana nebo hnutí. Usilujeme o co nejširší platformu organizací, byznysmenů a politiků, kteří se shodnou na minimu pro zlepšení pravidel demokratického vládnutí,“ uvedl dnes v tiskové zprávě Franc.

Mezi členy Rekonstrukce státu patří například Nadační fond proti korupci, Fond Otakara Motejla, Otevřená společnost či Inventura demokracie. Prosazují, aby veřejná správa byla transparentní a odpovědná, sledují postup jednotlivých politických stran. Některé z návrhů vláda promítla do svého programu. Platforma měla dosud tři garanty, jedním z nich je šéf TI. Do čtrnácti dnů by ho měli nahradit zástupci tří organizací. Vedení uskupení tak bude mít nově pět členů. 

Čtěte také: Rekonstrukce státu: Babišovi lidé chtějí informace z vyšetřování 

Ondráčka: Mně Babiš esemesky z jednání neposílal

Ředitel Transparency International David Ondráčka připouští, že jeho organizace opustila Rekonstrukci státu i pro zachování věrohodnosti. V rozhovoru pro deník ECHO24.cz nicméně tvrdí, že šlo o krok připravovaný dva týdny a že tedy není přímou reakcí na středeční kritiku uskupení ze strany lidovců a sociálních demokratů.

Ve středu politici KDU-ČSL a ČSSD kritizují Rekonstrukci státu, že se mění v PR agenturu hnutí ANO. Den poté oznámíte, že z tohoto uskupení odcházíte. Je v tom aspoň minimální souvislost?

S tím včerejším prohlášením ne. Uvnitř Rekonstrukce státu jsme to probírali asi dva týdny, i když jsme prohlášení vydali až dneska. Nechci mlžit, ale máme teď priority, se kterými chceme přijít a věnovat se trochu jiným tématům. Mám pocit, že se legislativní témata, která se řeší, teď posouvají. To je důvod, proč jsme se k tomu rozhodli.

A co následující teze. Pokud čelní politici říkají, že se pro ně Rekonstrukce státu stala svým chováním z poslední doby nevěrohodnou, a pokud jste si chtěli nezávislý přístup k nim zachovat i pro vaše další projekty, neměli jste vlastně jinou možnost než vystoupit.

No… Tuto interpretaci beru. Měli jsme k tomu poměrně dlouhou interní diskusi u Transparency Jestli v tom pokračovat, nebo ne. Dospěli jsme k tomu, že naše působení tam ukončíme. Pak jsme to s našimi kolegy z dalších organizací museli projednat a domluvit se na tom. Vím, že váš server je k Rekonstrukci státu hodně kritický. Rozumím tomu. Ale přesto si myslím, že Rekonstrukce jako kampaň svůj smysl měla. A že témata do veřejně-politického prostoru dostala úspěšně.

Krátce po sněmovních volbách na podzim 2013 o vás Andrej Babiš mluvil v televizi jako o vhodném kandidátovi na ministra vnitra. Vypadalo to, že v té době jsme měli k sobě poměrně blízko a věci konzultujete. Jak to vypadá teď?

Pro mě to byla jedna z možností těsně po volbách, kdy se formovala vláda. A kdy byli všichni zaskočeni výsledkem. Upřímně řečeno, ANO nemělo žádné lidi, které by mohlo nominovat do exekutivních pozic. Byla i taková situace, že by lidé zvolení za ANO vůbec nebyli ve vládě v exekutivních pozicích. Ani Babiš, ani Stropnický, Válková a další. Ale že by tam nominovali lidi, kteří mají k tématům expertně blíž zvenku. Tehdy padla nabídka, jestli bych o tom byl ochoten uvažovat a bavit se o tom. A já jsem neřekl ne. Nepřišla ale dohoda s dalšími koaličními stranami a tím to pro mě skončilo.

Jaké jsou tedy teď kontakty Transparency International a vás osobně s hnutím ANO a Andrejem Babišem? U posledního jednání o registru smluv to vypadalo, že kontakty mezi jinými zástupci Rekonstrukce státu a Babišem jsou velmi intenzivní.

Účastnil jsem se několika jednání Rekonstrukce státu se špičkami všech koaličních stran. Nejen s Babišem, ale i se Sobotkou a Bělobrádkem. U registru smluv jsem nijak aktivní nebyl. A myslím, že nemáme žádné nadstandardní kontakty.

Vám osobně tedy esemesky z jednání přímo od Andreje Babiše nechodily?

Mně ne. Fakt ne.

Sdílet: