Rekonstrukce státu je PR agentura ANO, píší lidovci

Zájmová politická agentura?

Rekonstrukce státu je PR agentura ANO, píší lidovciNOVÉ
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš na snímku z roku 2013 Foto: Foto: Rekonstrukce státu
1
Domov

Jan Kálal

Nevládní organizace sdružené pod hlavičkou Rekonstrukce státu se mění v PR agenturu hnutí ANO. V souvislosti s koaličním projednáváním zákona o registru smluv to ve středu uvedli lidovci. Připomněli, že pokud někdo normu brzdil, byla to pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) v době svého působení na ministerstvu vnitra. Rekonstrukce státu oponovala, že byla k hnutí Andreje Babiše opakovaně kritická.

„KDU-ČSL nemile překvapila informace, že údajně blokuje transparentní zveřejňování smluv. Tato zpráva je zásadně lživá. Navíc nás rozčarovalo, že zpráva staví na údajném úniku informací přímo z jednání pondělní koaliční rady,“ uvedli lidovci v tiskovém prohlášení.

Reagovali tak mimo jiné na status jednoho z čelných představitelů Rekonstrukce státu Pavla France, který se na webu objevil během jednání. „Andrej Babiš dnes veřejně podpořil rozumnou verzi registru smluv (všechny smlouvy na internetu) a chce jej dostat na projednání sněmovny ještě v tomto dubnu. Podle informací, které máme, zástupci KDU a ČSSD právě teď na koaliční radě vyrábí problém na každé řešení. Vůbec se jim do registru nechce. Aspoň každý ví, jak moc kdo chce transparentnost…“ napsal v něm.

Chvojka: Babiš z jednání esemeskoval aktivistům

„Vzhledem ke způsobu zveřejnění celé zprávy se ukazuje, že se Rekonstrukce státu mění v PR agenturu hnutí ANO. Proto s ní nadále budeme jednat nikoli jako s nezávislým občanským sdružením, ale jako se zájmovou politickou agenturou,“ připojili zástupci KDU-ČSL a dodali: „Pokud se potvrdí, že onu informaci z koaliční rady během jednání vynesl někdo z účastníků, považujeme to za vážné narušení koaliční důvěry a spolupráce a budeme žádat vysvětlení.“

Registr smluv byl jedním z bodů pondělního jednání koaliční rady. Sociálnědemokratický poslanec a jeden z účastníků schůzky Jan Chvojka poté na svém Facebooku uvedl: „Andrej Babiš si našel další užitečné idioty. Z jednání koaliční rady o registru smluv píše esemesky představitelům Rekonstrukce státu. Bohužel ne pravdivé. A aktivisti o průběhu jednání pak referují on line podle not pana Babiše. Je to svoloč.“

„Musíme našeho klienta hnutí ANO k jeho nelibosti pochválit za to, že konečně začalo aktivně prosazovat zákon o registru smluv.“

Rekonstrukce státu se během středečního dopoledne ozvala s tím, že ANO v řadě případů kritizovala. Zmínila například zákon o státní zastupitelství, personální výměny v orgánech státních společnosti nebo vysvědčení, které rozeslala do domácností před komunálními volbami. „Hnutí ANO obdrželo od nás před komunálními volbami nejhorší hodnocení ze všech vládních stran,“ připomíná Rekonstrukce státu.

Čtěte také: Rekonstrukce státu: Babišovi lidé chtějí informace z vyšetřování

„Upřímně můžeme říct, že tolik píár energie jsme žádné jiné politické straně nevěnovali. Bohužel ale nejsme úplně spolehlivá agentura,“ podotkl mluvčí uskupení Jiří Boudal. „Když jakákoliv strana vyvíjí aktivitu ve prospěch prosazení rekonstrukčních zákonů, jednoduše ji za to veřejně pochválíme, takže teď musíme našeho klienta hnutí ANO k jeho nelibosti pochválit za to, že konečně začalo aktivně prosazovat zákon o registru smluv a jednoznačně veřejně podpořilo půl roku chystanou novou verzi,“ dodal.

Boudal zmínil pak i to, že by Rekonstrukce státu ráda pochválila také ČSSD a lidovce, ale že dosud nebyl zveřejněn žádný zápis z jednání. Z jakých zdrojů Rekonstrukce státu vycházela ve svých předchozích příspěvcích o tomto jednání, už nerozvádí. Zmiňuje pouze „svoji“ informaci, že lidovce Jan Kasal prosazoval vrácení zákona do hospodářského výboru sněmovny, což podle organizace nikdo z KDU-ČSL nevyvrátil.

Čtěte také: Rekonstrukce státu nemá patent na rozum, vadí politikům tlak