Rekonstrukce státu: Babišovi lidé chtějí informace z vyšetřování

Podrobení státních zástupců

Rekonstrukce státu: Babišovi lidé chtějí informace z vyšetřování 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

V posledních měsících jsme zveřejnili dva komentáře (Kdy nastoupí Babišovi prokurátoři? a Babišovi prokurátoři), které upozorňovaly, že pod vedením hnutí ANO se na ministerstvu spravedlnosti vzhůru nohama otočil zákon o státním zastupitelství. Z jednoho extrému velmi nezávislého státního zastupitelství bez možnosti kontroly politiky, kterou prosazovali žalobci v čele s Lenkou Bradáčovou a Pavlem Zemanem, se pod stejným jménem zákon stal návrh na politickou prokuraturu ve francouzském stylu.

Podle pracovní verze, kterou entuziasticky prosazuje dosavadní náměstek a ministr spravedlnosti v očekávání Robert Pelikán, by měl mít ministr právo náhledu do živých kauz a pravomoc odvolávat v některých případech státní zástupce. Citovali jsme v nich pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou, která se v rozhovoru pro Týdeník Echo 12. září podivovala nad tím, kde jsou protikorupční aktivisté z Rekonstrukce státu, kteří v roce 2013 žádali po politicích, aby jim podepsali slib o posílení nezávislosti žalobců.

„Když se o nějakém zákoně diskutuje příliš dlouho, tak se můžeme dostat do slepé uličky. Do vychýlení úplně na druhou stranu, aniž by se už kdokoliv orientoval v situaci. Já na jedné straně slyším, že Rekonstrukce státu tlačí, aby byl přijatý nějaký zákon, protože ten závazek tady jaksi před volbami vznikl. Proto norma vznikne. Já ale vůbec nevím, jestli je Rekonstrukce státu ztotožněna s návrhem ministerstva spravedlnosti, který je opak původního zákona. Ví, jaký má být obsah? Aby to nebylo jen o obalu, z něhož se vytratil důležitý obsah,“ řekla Bradáčová.

„Nastává opak depolitizace“

Proti frenetické aktivitě roku 2013, kdy aktivisté obsazovali se svým tlakem na nezávislé žalobce obrovský veřejný prostor, je najednou nad návrhem Pelikánovy politické prokuratury překvapivě ticho.

Na komentáře v pátek reagoval Pavel Franc z Frank Bold, jedné z částí konsorcia Rekonstrukce státu, a upozornil, že se skutečně obávají, že Babišovi lidé připravují politické zásahy do živých vyšetřovaných kauz.

„Zákon měl být předložen vládě v září 2014 a ministerstvo jej mělo v zásadě hotov. Ministryně Válková však několik let chystaný návrh odmítla a připravila nový. Ten je v přímém protikladu s věcným záměrem i předvolebními závazky k depolitizaci a naopak posiluje přímý vliv ministra spravedlnosti na státní zástupce i konkrétní kauzy. Rozšiřuje možnosti získávání informací z probíhajících trestních věcí, ponechává vládě možnost rozhodnutím odvolat nejvyššího státního zástupce, a ministrovi ignorovat výsledek výběrových řízení na vedoucí státní zástupce atd. Jde o pracovní verzi, vládě předložen nebyl,“ napsal Franc.

Jeho reakce zároveň vysvětluje, proč je najednou ticho. „ Z organizací sdružených v platformě  Rekonstrukce státu se o zákon o státním zastupitelství stará primárně Transparency International, která dlouhodobě sleduje přípravu tohoto zákona. Rekonstrukce státu obsahuje pouze velice dílčí požadavek směřující k nezávislosti nejvyššího státního zástupce. Proto má i omezené manévrovací možnosti.“

Jistěže manévrovací prostor Transparency je výrazně omezen. Někdejší šéfka Adriana Krnáčová je loajální Babišovou primátorkou Prahy. A současný šéf David Ondračka se při sestavování vlády hlásil Babišovi jako kandidát na ministra vnitra. S takovým rodokmenem Transparency nic jiného než mlčení nezbývá.

Zbývá jen otázka, jestli antikorupční aktivisté pouze Babišovi v tažení k moci posloužili jako užiteční idioti s dobrou vůlí, nebo se tak jako Adriana Krnáčová a David Ondračka byli ochotni nechat koupit.

Sdílet:

Hlavní zprávy