Na Šumavě se má stavět a kácet. Pokud projde nový zákon

Co bude se Šumavou

Na Šumavě se má stavět a kácet. Pokud projde nový zákon
Louky kolem Čeňkovy pily Foto: Lucie Městková
3
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Má se na Šumavě stavět víc hotelů a lyžařských areálů, nebo je lepší v národním parku zachovat rozsáhlá území bez zásahu člověka? O tom má po neděli rozhodovat Poslanecká sněmovna, kam doputoval senátní návrh zákona o Národním parku Šumava. Ten hory na jihozápadě Čech podle kritiků více otvírá developerům a dřevorubcům.

Jde o faktickou likvidaci národního parku, varují ekologové před návrhem zákona převážně z dílny senátorů za ODS. Hnutí Duha vydalo publikaci se seznamem vzácných šumavských lokalit, které by v případě schválení této legislativní normy mohly změnit podobu. Jde třeba o malebnou krajinu kolem Filipovy Huti či Čeňkovy pily, kde by na rozdíl od současného stavu bylo možné prosadit velkoplošnou výstavbu. Ohroženy jsou i prastaré lesy u státní hranice, kde žijí rysi, losi či tetřevi. Jako například na hoře Hraničník, kde se počítá s kácením a budováním lanovky.

„Není pravda, že by se tam mohlo hned začít stavět. Ke každé výstavbě přece musí dát souhlas správa národního parku a obec,“ namítá jeden z předkladatelů návrhu senátor Tomáš Jirsa z ODS. „Tímto zákonem by se nastavila pevná pravidla, která se v národním parku pořád měnila podle toho, jak se střídalo jeho vedení a politická reprezentace,“ argumentuje Jirsův spolustraník, senátor Pavel Eybert.

„Senátoři chtějí nově zařadit do třetí, tedy zastavitelné zóny NP, velká území v okolí obcí, která by se pak jen jednoduchou změnou územních plánů mohla otevřít velkoplošné výstavbě,“ upozorňuje Jan Piňos z Hnutí Duha. Dodává, že návrh by měl umožnit kácení pomocí těžké techniky také v nejcennějších územích parku, jako jsou v Evropě unikátní rašeliniště v okolí Kvildy.

Ekologové svůj odpor proti zásahům na Šumavě opírají i o studii britské společnosti EFTEC a Karlovy univerzity, podle níž místní ekonomice prospěje spíše rozšíření divoké přírody, které přiláká více návštěvníků než nové turistické areály.

Řadu pozemků, na nichž by po přijetí senátního návrhu bylo možné snadněji prosadit výstavbu, koupili v minulých letech podnikatelé, kteří mají blízko k jihočeské ODS. Jde například o podnikatele Františka Taliána, který donedávna působil jako poradce senátora Jirsy. 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz