Němec ‚zařízl‘ v OSN Estonku: ‚Je proamerická‘. Šéfkou nebude
Konflikt skrze digitální soukromí
Estonská kandidátka se historicky první vyšetřovatelkou Organizace spojených národů pro digitální soukromí nakonec nestane. Kandidatura Katrin Nyman-Matcalfové byla zamítnuta proto, že by prý nekritizovala Spojené státy americké a nebyla by dostatečně „aktivistická“. Řekl to německý diplomat Joachim Rücker, který by raději dal přednost kandidátovi Malty.
Na nový významný post v Organizaci spojených národů, který byl zřízen mimo jiné kvůli skandálům Spojených států ohledně sledování soukromí, navrhla estonskou kandidátku pětice ambasadorů. V komisi usedli zástupci Polska, Chile, Řecka, Alžírska a předsedala jí Saúdská Arábie. Jenomže jejich výběr se v pátek nesetkal s kladnou odezvou.
Jmenování Katrin Nyman-Matcalfové na post vyšetřovatelky pro digitální soukromí se nelíbilo německému diplomatovi Joachimu Rückerovi, který stojí v čele Rady pro lidská práva OSN. „Objevily se obavy, že by nebyla tím nejlépe kvalifikovaným kandidátem na tuto pozici,“ prohlásil Rücker. Jeho slova citoval britský list The Guardian.
Německý diplomat dále tvrdil, že její názory až příliš sympatizují se Spojenými státy. Někteří zástupci občanské společnosti navíc měli podle něj pocit, že by Nyman-Matcalfová nebyla dostatečně „aktivistická“ ve své funkci. Rücker tvrdil, že tento názor sdílejí zástupci dalších států. Místo ní navrhl kandidáta z Malty Josepha Cannataciho.
Nicméně odmítnutá Nyman-Matcalfové se proti nařčení kolegy ohradila a zvažovala, odkud má Rücker tyto informace. „Zdá se, že tato kritika pocházela od lidí, kteří chtěli, aby někdo mával vlajkou za Snowdena“ řekla estonská diplomatka podle britského deníku. Edward Snowden pracoval pro americkou Národní bezpečnostní agenturu a zveřejnil informace o masivním sledování veřejnosti.
Byla prý kritizována také za svá slova, že totální soukromí neexistuje. To označila za „bizarní“ a na výroku trvá. „Všichni jsme byli svědky těch skandálů, které jsou samozřejmě zneklidňující. Ale současně se zvyšuje tlak na to, abychom udělali něco s terorismem. Je zde mnoho věcí, které tlačí různými směry,“ vysvětlila Nyman-Matcalfová.
Vznik funkce vyšetřovatele pro digitální soukromí podporovaly zejména Německo a Brazílie, napsal The Guardian. Obě země se v minulosti staly terčem sledování Spojených států. Diplomat na tomto postu bude určovat, kam až sahá právo na digitální soukromí. Bude zároveň dohlížet na vlády, které narušují toto soukromí z důvodu například národní bezpečnosti.