1 česká stopa v boji za lidská práva?

Český plakát s výzvou obletěl svět. A Čína propustila rodiny disidentů

, NOVÉ

Témata: , , ,

Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze se nesla v duchu střetů mezi jeho příznivci a odpůrci této návštěvy, kteří do pražských ulic vyrazili s tibetskými vlajkami a plakáty. Aktivista Milan Troppauer vytvořil baner s výzvou k propuštění rodin čínských disidentů Bei Fenga a Chang Pinga. Záběr jeho transparentu se dostal díky fotce Michala Čížka pro AFP až do hongkongského deníku South China Morning Post. Rodina Chang Pinga byla ve čtvrtek propuštěna.

Můžeme hovořit o české stopě v boji za lidská práva v Číně. Fotografie z protestů proti návštěvě čínského prezidenta v Praze, na které český aktivista s hlavou Si Ťin-pchinga drží transparent s výzvou k propuštění příbuzných čínských disidentů v čínštině, obletěla svět a dostala se do řady zahraničních médií. Otiskl jí mimo jiné britský Daily Mail nebo hongkongský list South China Morning Post.

Na propuštění rodin čínských disidentů a spojitost s banerem upozornil Troppauer na Facebooku. „Jeden z mých banerů s nápisem „Propusťte rodiny (blogerů) Bei Fenga a Chang Pinga!“ se dnes dostal až do novin South China Morning Post. :) P.S. Právě jsem dostal informaci, že na základě zveřejnění článku v South China Morning Post, byli dnes členové rodin Bei Fenga a Chang Pinga propuštěni z vazby. A pak že demonstrovat nemá cenu!“ napsal Troppauer.

ÚŽASNÝ PŘÍBĚH... A PAK ŽE DEMONSTROVAT NEMÁ CENUMilan Troppauer: "Jeden z mých banerů s nápisem "Propusťte rodiny...

Zveřejnil(a) Martin Uhlíř dne 30. březen 2016

Nápis na baneru zněl „Propustě rodiny Bei Fenga a Chang Pinga!“, vyzýval tak k propuštění rodin dvou čínských disidentů. Chang Ping žije v Německu a působí jako komentátor listu Deutche Welle. Jeho otec a dva bratři byli zatčení v úterý v souvislosti s anonymní on-line výzvou k rezignaci čínského prezidenta.

Ve čtvrtek tisková agentura AFP informovala, že příbuzní čínského disidenta žijícího v Německu byli propuštěni. AFP to řekl sám Chang Ping, podle kterého je pustili na kauci, a potvrdila to i tamní policie. „Stále existují pod kontrolou a hrozbami policie, stále si kvůli strachu nemohou užívat svobodu projevu,“ napsal Chang Ping v emailu pro AFP.

Čtěte také: Vyvěsil vlajku Tibetu na Petříně. Policisti ho odvedli v poutech

Propuštěni byli také příbuzní dalšího čínského disidenta Wen Jün-čchaoa, který působí v New Yorku jako spisovatel. Jeho otec, matka a bratr byli zadržení, policie je ale neobvinila z žádného kriminálního činu. Stejně jako příbuzné Chang Pinga i je policie pustila.

„Myslím si, že propuštění mé rodiny má souvislost s návštěvou Si Ťin-pchinga v USA,“ řekl Wen Jün-čchaoa. Si Ťin-pchign se bude ve Spojených státech účastnit summitu o jaderné bezpečnosti.

Čtěte také: Zemanův policejní stát? Incidentů porušujících základní práva přibývá

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.