1 'PLAVAT SE UČÍ CELÉ RODINY'

Přípravy na cestu do Evropy: Syřani se v Jordánsku učí plavat

, NOVÉ

Témata: , ,

Syrští uprchlíci v Jordánsku, kteří by se rádi dostali do Evropy, se začali ve zvýšené míře účastnit kurzů plavání. S odkazem na syrská opoziční média o tom informuje server International Business Times. Uprchlíci se tak zřejmě učí plavat, aby zvýšili svoje šance na přežití během plavby přes Středozemní moře.

Přestože březen nepatří přímo k měsícům, které jsou spojované s návštěvami akvaparků, v Jordánsku prý mají nával. „Přes zimu bazén obvykle zavíráme, ale vzhledem k tomu, že se na kurzy plavání zapsalo tolik lidí, z nichž většinu tvoří syrští uprchlíci, necháváme otevřeno,“ cítují IBT slova jednoho z provozovatelů bazénu, který se představil jako Šarif.

Kurzů se přitom podle něj účastní lidé napříč věkem i pohlavím. „Muže vyučujeme v jeden čas a ženy v jiný. Od té doby, co mám na starosti registraci účastníků kurzů, jsem si všiml, že se registrují i celé rodiny. Otci chodí se syny a matky s dcerami. Měli jsme tu i pár starších lidí,“ dodal Šarif.

O tom, co vede uprchlíky k účasti na kurzech plavání, média neinformují. Pouze jeden muž, jehož oslovil syrský opoziční server Madar al-Youm, uvedl, že chce zvýšit svoje šance na přežití během plánované plavby přes Středozemní moře do Evropy.

Je pravděpodobné, že podobnou motivaci mají i ostatní účastníci kurzů, protože v uplynulých měsících došlo k několika tragédiím, kdy se potopil přeplněný člun s uprchlíky a pasažéři se utopili.

Jak ale dokázal jeden uprchlík loni v prosinci, zdatnější plavci nemusejí do přeplněných člunů vůbec nastupovat. Syřan Amír Mehrt totiž moře mezi Tureckem a Řeckem přeplaval. Z Turecka do Řecka přeplaval. Trať dlouhou kolem 6,5 kilometru uplaval za 7 hodin. Podle posledních informací v současné době pobývá v azylovém centru ve Švédsku.

Čtěte také: Syrský uprchlík ušetřil za pašeráky i člun. Do Evropy přeplaval

Možná až 300 lidí se utopilo ve Středozemním moři

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.