Tři mladí Afghánci půjdou v Rakousku za znásilnění do vězení

Znásilněná studentka

Tři mladí Afghánci půjdou v Rakousku za znásilnění do vězeníNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Tresty šesti a pěti let vězení uložil dnes rakouský soud třem mladým afghánským žadatelům o azyl, kteří loni ve Vídni znásilnili 21letou studentku z Turecka. Informoval o tom místní tisk. Případ, který se odehrál pár dní před prvním kolem prezidentských voleb, vyvolal v Rakousku bouřlivou debatu o migraci i bezpečnosti v zemi. Rozsudek není pravomocný, obě strany se ještě mohou odvolat.

Tři Afghánci, kterým bylo v době spáchání činu 16, 17 a 17 let a do Rakouska přišli po takzvané balkánské stezce v rámci migrační vlny v roce 2015, znásilnili na toaletách u stanice metra Praterstern tureckou dívku, která byla v Rakousku na výměnném studentském pobytu Erasmus.

Oba starší pachatelé dostali trest šesti let odnětí svobody, mladší chlapec, který dívku neznásilnil, ale udržoval ji v nehybnosti, byl odsouzen na pět let. Podle soudu jednali mladíci s mimořádnou brutalitou a své oběti způsobili těžké trauma.

Otázkou, zda budou po odpykání trestu Afghánci vyhoštěni, se soud nezabýval. „Že by ale po odpykání trestu dostali povolení k pobytu, si nedokážu představit,“ uvedl soudce.

Případ znásilnění byl podle agentury Reuters prvním závažným trestným činem migrantů, kteří do Rakouska přišli v rámci velké uprchlické vlny v předloňském roce. Vyvolal proto velkou pozornost bulvárních médií i veřejnosti. Čin se navíc odehrál pouhé dva dny před prvním kolem prezidentských voleb, a stal se tak i tématem volební kampaně.

Rakouská policie podle Reuters od roku 2015, kdy v Rakousku požádalo o azyl kolem 90.000 migrantů, zaznamenala nárůst drobné kriminality, počet závažných trestných činů, jako je znásilnění či vražda, ale zůstal ve srovnání s předchozími lety zhruba stejný.

Čtěte také: Z Německa deportovali Afghánce. ‚Přidáme se k Talibanu,‘ pohrozili

Rakouští lidovci chtějí nižší limit pro azylanty. I kvůli sexuálním útokům

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články