Rakouští lidovci chtějí nižší limit pro azylanty. I kvůli sexuálním útokům

MIGRANTI V RAKOUSKU

Rakouští lidovci chtějí nižší limit pro azylanty. I kvůli sexuálním útokůmNOVÉ
Předseda rakouských lidovců Reinhold Mitterlehner. Foto: Reprofoto: YouTube/News.at
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Rakouská lidová strana (ÖVP), která je menším koaličním partnerem sociálních demokratů (SPÖ) ve vládě, chce snížit na polovinu platnou horní hranici počtu osob, jež smějí ročně požádat v Rakousku o azyl. Na tiskové konferenci to ve středu řekl předseda ÖVP Reinhold Mitterlehner. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že je potřeba omezit sexuální útoky a kriminalitu.

Vláda loni v lednu zavedla limit 37.500 osob, jimž bude ročně povoleno požádat o udělení azylu v Rakousku. Tento krok zdůvodnila tím, že země není s to vyrovnat se s přívalem migrantů, jaký zažila v roce 2015, kdy v ní o mezinárodní ochranu požádalo 90.000 lidí.

„Chceme, aby limit byl poloviční, chceme ho snížit na přibližně 17.000,“ řekl Mitterlehner při setkání s novináři ve štýrském Pöllaubergu na jihovýchodě země. Jako důvod přitom uvedl potřebu omezit sexuální útoky a kriminalitu.

Šéf lidovců řekl, že integrace migrantů a uprchlíků je obtížná. Situaci podle něj zhoršily sexuální útoky a kriminalita žadatelů o azyl a potíže s vracením osob, jimž bylo udělení azylu zamítnuto.

K nejnovějším incidentům, které rakouská policie vyšetřuje, patří stížnosti žen ve více rakouských městech na sexuální obtěžování během silvestrovské noci. Jen v tyrolském správním středisku Innsbrucku si na to stěžovalo 18 žen.

Podle předběžných údajů rakouského ministerstva vnitra, které citovala agentura Reuters, v roce 2015 úřady identifikovaly jako podezřelé ze znásilnění 39 žadatelů o azyl a v prvních devíti měsících loňského roku 91.

Rakouští lidovci v posledních měsících stále hlasitěji kritizují politiku otevřených dveří, kterou některé evropské státy – včetně Rakouska – uplatňovaly v roce 2015. Například lidovecký ministr zahraničí Sebastian Kurz v nedávném rozhovoru pro Týdeník Echo uvedl, že situace z léta 2015, kdy do Evropy přicházely statisíce lidí, mnohdy bez platných dokladů, se už nesmí opakovat.

Čtěte také: ‚Rok 2015 už se nesmí opakovat. Cesta přes moře není jízdenka k nám‘

Sexuální útoky z Nového roku hlásí i Rakousko. 11 evidují v Innsbrucku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články