1 MIGRANTI V RAKOUSKU

Rakouští lidovci chtějí nižší limit pro azylanty. I kvůli sexuálním útokům

, , NOVÉ

Témata: ,

Rakouská lidová strana (ÖVP), která je menším koaličním partnerem sociálních demokratů (SPÖ) ve vládě, chce snížit na polovinu platnou horní hranici počtu osob, jež smějí ročně požádat v Rakousku o azyl. Na tiskové konferenci to ve středu řekl předseda ÖVP Reinhold Mitterlehner. Zdůvodnil to mimo jiné tím, že je potřeba omezit sexuální útoky a kriminalitu.

Vláda loni v lednu zavedla limit 37.500 osob, jimž bude ročně povoleno požádat o udělení azylu v Rakousku. Tento krok zdůvodnila tím, že země není s to vyrovnat se s přívalem migrantů, jaký zažila v roce 2015, kdy v ní o mezinárodní ochranu požádalo 90.000 lidí.

„Chceme, aby limit byl poloviční, chceme ho snížit na přibližně 17.000,“ řekl Mitterlehner při setkání s novináři ve štýrském Pöllaubergu na jihovýchodě země. Jako důvod přitom uvedl potřebu omezit sexuální útoky a kriminalitu.

Šéf lidovců řekl, že integrace migrantů a uprchlíků je obtížná. Situaci podle něj zhoršily sexuální útoky a kriminalita žadatelů o azyl a potíže s vracením osob, jimž bylo udělení azylu zamítnuto.

K nejnovějším incidentům, které rakouská policie vyšetřuje, patří stížnosti žen ve více rakouských městech na sexuální obtěžování během silvestrovské noci. Jen v tyrolském správním středisku Innsbrucku si na to stěžovalo 18 žen.

Podle předběžných údajů rakouského ministerstva vnitra, které citovala agentura Reuters, v roce 2015 úřady identifikovaly jako podezřelé ze znásilnění 39 žadatelů o azyl a v prvních devíti měsících loňského roku 91.

Rakouští lidovci v posledních měsících stále hlasitěji kritizují politiku otevřených dveří, kterou některé evropské státy – včetně Rakouska – uplatňovaly v roce 2015. Například lidovecký ministr zahraničí Sebastian Kurz v nedávném rozhovoru pro Týdeník Echo uvedl, že situace z léta 2015, kdy do Evropy přicházely statisíce lidí, mnohdy bez platných dokladů, se už nesmí opakovat.

Čtěte také: ‚Rok 2015 už se nesmí opakovat. Cesta přes moře není jízdenka k nám‘

Sexuální útoky z Nového roku hlásí i Rakousko. 11 evidují v Innsbrucku

, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.