Stoiber: Řešení migrace přinese jen naprostý obrat německé politiky

Uprchlická krize

Stoiber: Řešení migrace přinese jen naprostý obrat německé politikyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Migrační politika německé kancléřky Angely Merkelové je jedním z důvodů, proč v Evropě posilují krajně pravicové strany. V rozhovoru poskytnutém deníku Die Welt to dnes řekl bývalý dlouholetý bavorský premiér Edmund Stoiber. Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), které Stoiber v letech 1999 až 2007 předsedal, patří k nejostřejším domácím kritikům kancléřčiny vstřícné azylové politiky. Podle bavorského ministra financí Markuse Södera se CSU od sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU), jíž vede Merkelová, stále více vzdaluje.

„Německá politika je rozhodující pro další vývoj Evropy. Současná situace v Evropě vede k posilování pravicových stran v EU,“ uvedl Stoiber. Němečtí politici podle něj musí při svém rozhodování zohlednit nejen rostoucí preference pravicově populistické Alternativy pro Německo (AfD), ale i dalších evropských krajně pravicových stran.

„Musíme sledovat i Le Penovou, Wilderse a Stracheho a všechny ostatní, kteří ani nevím, jak se jmenují,“ dodal. Marine Le Penová předsedá francouzské Národní frontě, Geert Wilders nizozemské Straně pro svobodu a Heinz-Christian Strache Svobodné straně Rakouska, které se ostře staví proti imigraci do Evropy.

Řešení migrační krize podle dlouholetého bavorského ministerského předsedy spočívá v naprostém obratu dosavadní německé politiky, stanovení horního stropu počtu přijímaných uprchlíků a vytvoření tranzitních zón na hranicích. „Potřebujeme národní opatření, abychom si vynutili evropská,“ uvedl. Chybná politika kancléřky Merkelové podle Stoibera způsobila, že většina Evropy migrační krizi považuje za čistě německý problém.

Bavorská CSU v čele se současným předsedou Horstem Seehoferem patří k nejostřejším kritikům azylové politiky spolkové vlády a to i přes to, že v koaliční vládě má sama tři své zástupce. Seehofer usiluje o razantní snížení počtu přicházejících běženců a uvažuje rovněž o podání ústavní žaloby proti berlínské vládě. Loňské otevření hranic pro uprchlíky bylo podle Mnichova totiž neústavní, což podporuje i posudek Uda di Fabia, jednoho z bývalých ústavních soudců.

CSU požívá jako strana v Německu zvláštní status. S CDU tvoří již od roku 1949 ve Spolkovém sněmu jeden parlamentní klub a jednotně strany vystupují i při sestavování vlády. Zatímco CSU staví kandidátku pouze v Bavorsku, členové CDU kandidují ve všech ostatních spolkových zemích kromě Bavorska. Pro tento druh spojenectví se v Německu vžil pojem „sesterské strany“.

Že by byly ale CDU a CSU sestry i v současnosti dnes v rozhovoru poskytnutém listu Süddeutsche Zeitung popřel bavorský ministr financí Markus Söder. Strany se podle něj kvůli migrační krizi natolik názorově vzdálily, že se jedná spíše už jen o „vzdálené příbuzné“. O Söderovi se často hovoří jako o budoucím Seehoferově nástupci v čele CSU.

Rozpory mezi CDU a CSU v otázce migrace budou pravděpodobně i předmětem jednání předsedů obou stran: kancléřky Merkelové a premiéra Seehofera. Sejít by se měli podle agentury DPA příští středu v Berlíně.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články