Bratříček Karel. Vznikl česko-polský dokument o Krylovi

Film o nejslavnějším bardovi

Bratříček Karel. Vznikl česko-polský dokument o KryloviNOVÉ 1
Panorama

oj Echo24

Nový dokumentární film s názvem „Bratříček Karel“ měl premiéru ve Vratislavi. Snímek česko-polských tvůrců přibližuje život jednoho z nejznámějších tuzemských bardů i na materiálech z archivů, které doposud nebyly zveřejněny. Dokument režírovala Krystyna Krauze, na výrobě se podílela Hana Třeštíková i Česká televize.

Nejpopulárnějšího autora protikomunistických protestsongů a balad přibližuje nový česko-polský dokumentární snímek „Bratříček Karel“. V pondělí měl film po dubnovém promítání na festivalu Finále Plzeň premiéru i ve vratislavském kině DCF, kam zval polský koproducent Odra-Film.

Bratříček Karel
Scénář a režie: Krystyna Krauze
Kamera: Jacek Petrycki, Daniel Šperl
Hudba: Karel Kryl
Střih: Matouš Outrata
Zvuk: Daniel Němec
Producent: Hana Třeštíková (Produkce Třeštíková)
Koproducent: Barbara Lawska (Studio Filmowe Kronika), Česká televize
Výrobce: Produkce Třeštíková
Stopáž: 79 min
Premiéra v ČR: 25. 8. 2016
Zdroj: Artcam

„Bratříček Karel je beletrizovaný dokument ukazující dramatický příběh nejslavnějšího českého barda (tvořícího v podobném duchu jako Jacek Kaczmarski), autora takových písní jako jsou Jeřabiny, Salome, nebo Bratříčku, zavírej vrátka, velkého přítele Poláků,“ popisuje polský partner filmu na svých stránkách.

Dokument se soustřeďuje na tragické osudy obou posledních československých revolucí roku 1968 a 1989 a Krylův příběh na nich ilustruje. Přináší doposud nezveřejněné zajímavé materiály z archivů a celý film samozřejmě provází i oblíbená hudba Karla Kryla. Režisérka Krystyna Krauze se v něm ptá i na otázky, jako jaký vliv mělo na Krylovu traumatické dětství nebo proč umíral opuštěný a zatrpklý.

„Kromě českých známých a příbuzných (Jan Kryl, Miroslav Kovařík, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, Jiří Černý, Karel Jadrný, Friedrich Taussig a další) vyprávějí o svých setkáních s Krylem také Poláci: Agnieszka Holland, Andrzej Zajączkowski, Alfred Znamierowski, písničkářka Antonina Krzysztoń a zpěváci Jacek Kleyff a Michał Tarkowski,“ uvádí český distributor dokumentu Artcam.

Čtěte také: ‚Bratříčku, zavírej vrátka!‘ Plzenští ultras zneužili Kryla

Karla Kryla dřív také nemuseli. Starosta pozval Ortel na koncert