Karla Kryla dřív také nemuseli. Starosta pozval Ortel na koncert

Protest proti kontroverzní kapele

Karla Kryla dřív také nemuseli. Starosta pozval Ortel na koncertNOVÉ
Domov

Echo24

„Ortel má velmi širokou škálu posluchačů. Karla Kryla lidé taky nejdřív zatracovali a pak ho vynášeli do nebes“, uvedl starosta podřipské obce Krabčice pro Deník.cz k chystanému koncertu skupiny, která se proslavila značně kontroverzními texty. Proti akci už vznikla petice, do které přispívají lidé z celého okolí. Organizátoři petice se obávají střetu pravicových radikálů a antifašistů.

Na konci dubna se má v rámci tradiční Řipské pouti odehrát koncert, který už měsíc a půl před začátkem vzbuzuje kontroverze. Starosta Krabčic Jiří Šimáček se zastal rasistické skupiny a nepřipouští si, že by se jejich vystoupení mělo zrušit. „Já ty jejich texty samozřejmě znám a náznaky rasismu v nich necítím. Spíš odrážejí současnou špatnou atmosféru ve společnosti a probouzejí v lidech národní hrdost. Co vím, Ortel má velmi širokou škálu posluchačů. Karla Kryla lidé taky nejdříve zatracovali a pak ho vynášeli do nebes. Je to věc názoru každého,“ řekl Šimáček.

Čtětě více: Hraje u vás Ortel? Na Kollera zapomeňte

Krajně pravicová Dělnická strana použila v minulosti jednu z písní Ortelu jako svojí hymnu. Příznivci této strany se často účastní jejich koncertů. Organizátoři petice uvádějí, že se obávají střetu radikálů s antifašisty. „Víme, že ultrapravicové skupiny kapelu někdy doprovází. Právě proto jsme zvolili čas v neděli odpoledne před oficiálním koncem pouti. Máme za to, že bezpečnost návštěvníků bude lépe zajištěna přes den než například v sobotu v deset hodin večer,“ argumentuje starosta Šimáček.

Kapela Ortel vzbuzuje vášně svými texty, jejich písně jsou označovány za xenofobní, rasistické či nenávistné. I přes kritiku z větší části odborné veřejnosti, se kapela umístila na druhém místě v anketě Český slavík a samotný zpěvák Tomáš Ortel obsadil třetí místo. Proti Ortelu se postavili nejen ostatní zpěváci ale také i vlastníci portálu k nákupu vstupenek smsticket.cz, kteří prohlásili, že nebudou poskytovat vstupenky na jejich koncerty.

Čtětě více:

Ortel v přímém přenosu nevadí, rozhodla televizní rada

Spisovatelé tlačí na sponzora Slavíků kvůli xenofobii Ortelu