NOVÉ

Nejlepší české firmy a instituce dostaly na Hradě ocenění

Národní ceny kvality ČR

Témata: ,

Prezident Miloš Zeman, předseda Senátu Milan Štěch nebo ministr obchodu Jan Mládek dnes na slavnostním večeru na Pražském hradě předali ocenění v rámci prestižní soutěže Národní ceny kvality ČR a Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost českým firmám a organizacím za letošní rok. Ocenění mimo jiné dostanou firma AHOLD, Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity nebo společnost Provident. Ceny budou uděleny ve dvou hlavních kategoriích – za kvalitu a za společenskou odpovědnost.

Mezi oceněnými se ve Španělském sále Pražského hradu ocitly jak podnikatelské a finanční subjekty, tak i státní a vzdělávací organizace. Miloš Zeman a další vrcholní představitelé tuzemské politiky předali ocenění ve dvou hlavních kategoriích, kterými jsou Národní cena kvality ČR a Národní cena ČR za společenskou odpovědnost.

Za soukromý sektor si v první kategorii odnesla cenu společnost AHOLD Czech republic, která v České republice působí jako obchodní společnost provozující několik obchodních řetězců jako Albert. Titul „Excelentní organizace“ získal i společnost KERMI.

Ve veřejném sektoru v hodnocení podle Modelu excelence EFQM zvítězila a titul „Excelentní organizace“ si odnesla Zemědělská fakulta Jihočeské univerzity V Českých Budějovicích. V hodnocení Národní ceny kvality podle modelu CAF je vítězem Městská část Praha 18, Úřad městské části Prahy 18. V první kategorii dále získala cenu Městská část Praha 18 jako ,,Perspektivní organizace“ v programu CAF a v programu Excelence obdržel stejný titul i Krajský úřad Královehradeckého kraje.

Všechny výše uvedené firmy a organizace hodnocené v programu Excelence získají právo používat mezinárodní titul udělovaný EFQM – „Recognised for Excellence“.

V druhé kategorii Národní ceny ČR za společenskou odpovědnost se vítězem stala a ocenění za příkladný vztah ke společnosti a za naplňování principů udržitelného rozvoje obdržela společnost BROSE, která se zabývá výrobou zamykacích a sedadlových zařízení v automobilovém průmyslu. Titul „Společensky odpovědná organizace“ získala i společnost Provident Financial.

Ve veřejném sektoru v kategorii veřejná správa zvítězil Krajský úřad Libereckého kraje a v kategorii sociální podnik si vítězství a titul „Společensky odpovědná organizace“ odneslo Terapeutické centrum Modré dveře.

Letos poprvé jsou uděleny i ceny menším firmám, které se angažují v oblasti Společenské odpovědnosti. Cenu za společenskou odpovědnost – „Podnikáme odpovědně“ získají Technické služby Opava, ERGON – Chráněná dílna a Liva Předslavice.

Záštitu nad slavnostním večerem převzal a předat ocenění a pogratulovat vítězům přišel prezident České republiky Miloš Zeman, předseda Senátu PČR Milan Štěch a ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Svou záštitu připojil i předseda vlády Bohuslav Sobotka a předseda poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Vzhledem k významu předávaných ocenění se jejich udílení ujali i další představitelé: místopředseda Senátu Přemysl Sobotka a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík.

Národní ceny kvality jsou udělovány v 85 zemích světa podle stejných pravidel a jsou považovány za nejprestižnější ocenění, jaké může firma získat.

Čtěte také: Čtyři silné příběhy hrdinství. Ceny Paměti národa

Přejít na diskusi