Ruská propaganda pronikne do sněmovny. Vyvrátí mýty o Rusku

Je Rusko nebezpečím, nebo záchranou?

Ruská propaganda pronikne do sněmovny. Vyvrátí mýty o RuskuNOVÉ 2
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Měsíc poté, kdy se ve sněmovně řešilo, jak porazit kremelskou dezinformační kampaň, bude hostit dolní komora parlamentu úplně jinou akci. Proruský Institut slovanských strategických studií tu začátkem dubna organizuje seminář nazvaný Mýty o Rusku. Na přednášce, která se ptá třeba na to, zda je Rusko skutečně nebezpečím „pro naši slovanskou zem“, nebo je spíše její záchranou, vystoupí například bývalý poradce komunistických premiérů Oskar Krejčí, který je evidován jako někdejší spolupracovník StB. Akci zaštítili tři poslanci strany Tomia Okamury.

„Co je pravda o Rusku a co lež? Kdo si vymyslel sankce a kdo tím nejvíce trpí? Jak to, že válka v Sýrii skončila až po ruské intervenci? Je Rusko skutečně nebezpečím pro naši slovanskou zem, či naopak záchranou? Proč mediální invaze proti Rusku?“ To jsou jen některé otázky, na něž má odpovědět seminář, který se ve sněmovně uskuteční 5. dubna.

Pořádá ho kontroverzní proruský think tank Institut slovanských strategických studií, který byl založen 3. října 2013 v Praze s cílem posílit roli slovanské vzájemnosti v geopolitickém prostoru slovanských zemí.

Institut například v létě 2014 přišel se zprávou o rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, který se týkal masakru v Katyni a podle článku šlo o “senzační nález a přelomový rozsudek, který přepíše historii“. Na webových stránkách institutu se tehdy doslovně psalo, že na základě rozsudku Rusko nenese odpovědnost za hromadnou popravu tisíců polských důstojníků v Katyni. Ve skutečnosti však otázka zodpovědnosti či dokonce viny vůbec nebyla předmětem tohoto sporu.

Čtěte také: 'Rusko nemá Katyň na svědomí'. To je ruská propaganda v Česku

Dubnovou akci, na níž se zájemci dostanou jen po potvrzení účasti na ruskou mailovou adresu, ve sněmovně zaštítili tři poslanci strany Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou.

Rusko: Země zaslíbená, nebo země zla?

„Pro některé z nás je Rusko země zaslíbená, pro jiné je to země zla. Můj osobní názor je, že ne vše, co je nám podáváno médii, je přesné a pravdivé. Nepůjde ale o žádnou ideologii. Půjde o diskuzi odborníků na Rusko,“ řekl deníku ECHO24.cz poslanec Jaroslav Holík.

Podle něj je seminář jednou z částí seriálu, jehož prvním dílem byly Mýty o Sýrii. Následovat mají Mýty o Ukrajině. Kontroverzí, které vyvolává Institut slovanských strategických studií, se trojice poslanců nebojí: „Jsou to lidé, kteří mají v této oblasti největší kontakty. Ale je domluveno, že vystupovat budou Češi. Nebudou tam zaznívat žádné lži.“

Mezi vystupujícími je kromě někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství Andora Šándora a politologa Zdeňka Zbořila třeba i bývalý poradce komunistických premiérů Oskar Krejčí, který je evidován jako někdejší spolupracovník StB.

‚USA naočkovaly na Ukrajinu fašismus‘

Není to ale poprvé, kdy dostane ve sněmovně prostor proruská propaganda. Když tu její zástupci vystupovali naposledy v rámci semináře Současný fašismus v Evropě, který se konal pod záštitou šéfa KSČM Vojtěcha Filipa, zněla dolní komorou třeba slova o tom, že je Ukrajina neonacistický stát, jehož vznik podnítily Spojené státy. Spoluorganizátorem akce byl tehdy Sergej Komkov, který navrhoval Vladimíra Putina na Nobelovu cenu míru.

„Ukrajina je nový neonacistický stát a není divu, že Krym chtěl pryč,“ prohlásila například na semináři v září 2014 Natalija Vitrenková, předsedkyně Pokrokové socialistické strany Ukrajiny.

Čtěte také: USA naočkovaly na Ukrajinu fašismus, znělo sněmovnou

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články