1 dezinformace na internetu

'Rusko nemá Katyň na svědomí'. To je ruská propaganda v Česku

NOVÉ

Ruská propaganda na českém internetu pokračuje. Tzv. Institut slovanských strategických studií (ISSTRAS) zveřejnil v neděli zprávu o rozsudku Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Ten se týká masakru v Katyni a podle Institutu se jedná o “senzační nález a přelomový rozsudek, který přepíše historii“. Na webových stránkách ISSTRAS se doslovně píše, že na základě ortelu Rusko nenese odpovědnost za hromadnou popravu tisíců polských důstojníků v Katyni. Ve skutečnosti však otázka zodpovědnosti či dokonce viny nebyla předmětem tohoto sporu, jehož rozsudek byl vynesen již na podzim loňského roku.

„Dokumenty“ předložené za Gorbačova a Jelcina svědčící o tom, že v popravě desítek tisíc polských důstojníků je vinen Stalin a sovětská strana plotu, shledal soud podvrhem, uvádí na serveru ISSTRAS Sergej Kirsanov. ,,Tyto dokumenty o popravě v Katyni, které v 80. letech předložil člen Politbyra KSSS Alexandr Jakovlev jsou falsum. Někdo z okolí prezidenta Gorbačova měl potřebu zkompromitovat ruské dějiny i samotného Stalina,“ dodává Kirsanov.

V dovětku k článku Sergeje Kirsanova je položena přímá otázka, zda se někdo, jmenovitě Západ, Rusku omluví za roky, během nichž bylo neprávem obviňováno z vraždy tisíců lidí. A také, zda tato zpráva přitáhne pozornost “liberálních“ médií, českých nevyjímaje.

Čtěte také: Dokonale utajený server. Kdo vydává proruské zprávy v češtině

Faktem však je, že k rozsudku vydávaným za nový a objevný, dospěl soud již 21. října 2013. V případu Janowiec a další vs. Rusko projednávaném bez přítomnosti veřejnosti v termínu od 13. února do 5. září roku 2013 si příbuzní obětí masakru v Katyni stěžovali, že Rusko události z roku 1940 dostatečně nevyšetřilo a nevyjasnilo.

Rusko sice bylo rozsudkem odsouzeno za nedostatečnou justiční spolupráci, soud nicméně potvrdil, že není kompetentní vyjadřovat se k podstatě tohoto případu. Štrasburský soud tak opět upozornil na fakt, že nemá právo posuzovat porušování lidských práv v období před tím, než v Rusku vešla v platnost Evropská úmluva o ochraně lidských práv. To se stalo až v roce 1998. Ovšem soud svým rozsudkem nijak nezpochybňoval, že by měly zločin na starosti sovětské úřady.

,,Je to skandální. Pro nás je to důkaz, že ten, kdo má moc a peníze, nebude nikdy odsouzený. Byl to zločin z nenávisti. Neodsouzení této genocidy a nepotrestání jejích autorů vedly k jejímu opakování ve Rwandě a na Balkáně a k tomu, že se to může ještě opět stát," reagovalo na rozsudek sdružení obětí z Katyně, jejíž stanovisko tlumočila tehdy ČTK.

22 tisíc mrtvých důstojníků, intelektuálů, duchovních  i policistů

Masakr, který zatěžuje polsko-ruské vztahy dodnes, schválil na jaře 1940 sovětský diktátor Josif Stalin svým podpisem pod rozkazem "zlikvidovat nacionalisty a kontrarevoluční aktivisty" na Sověty obsazené části Polska. Sovětská tajná policie NKVD v Katyni i na jiných místech na jaře roku 1940 postřílela na 22 tisíc Poláků, z řad důstojníků, intelektuálů, duchovních i policistů.

Po válce sovětský režim masakr popíral a vinil z něj německé nacisty, kteří danou oblast později obsadili. Pravdu o katyňských událostech se ruská veřejnost dozvěděla až na přelomu 80. a 90. let v období Gorbačovovy perestrojky. Ruská justice zahájila v roce 1990 vyšetřování, které ukončila v roce 2004. Úřady označily závěry vyšetřování za tajné a příbuzní obětí se tak nic nedozvěděli.

ISSTRAS a jím vymezené cíle

Institut slovanských strategických studií byl založen 3. října 2013 v Praze s cílem posílit roli slovanské vzájemnosti v geopolitickém prostoru slovanských zemí. Na webových stránkách ISSTRAS se také píše: ,,Zejména dnes, ve znesvářeném světě, považujeme za důležité odkrývat kořeny, na nichž stojí naše národy Čech, Moravanů a Slezanů, a seznamovat s nimi také všechny ostatní národy, které žijí v naší i dalších slovanských zemích.“ Historické a kulturní dědictví slovanských zemí vytváří podle institutu základ pro další rozvoj těchto zemí.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.