Dokonale utajený server. Kdo vydává proruské zprávy v češtině

Pátrání týdeníku ECHO

Dokonale utajený server. Kdo vydává proruské zprávy v češtiněTÝDENÍK ECHO
Ilustrace k článku Obama je Antikrist! Foto: Reprofoto: Aeronet.cz
2
Domov
Vladimír Ševela
Sdílet:

Obama ve škodovce jezdit nebude, Rusové ano! opírá se do protiputinovských sankcí „nezávislý zpravodajský portál“ Aeronet.cz, který je údajně „připravovaný českými a slovenskými krajany žijícími v Holandsku, Rusku a v USA“. Příspěvky dikcí připomínají sovětské okupační noviny z roku 1968. Oproti těm jsou však v bezchybné češtině.

„U nás píšeme bez cenzury, bez politické korektnosti, bez servilních postojů k palčivým problémům z domova i ze světa,“ hlásá Aeronet.cz na své úvodní stránce. Příspěvky jsou podepsány výhradně zkratkami či „pseudonymy“ (Pozorovatelka) a líčí mezinárodní události (především dění na Ukrajině) z nepokrytě ruského, tedy přesněji putinovského pohledu. Zprávy z USA dávají vzpomenout na výběr Televizních novin normalizační Československé televize („Policisté v New Yorku uškrtili za bílého dne speciálním chvatem otce 6 dětí“).

Je pochopitelné, že Rusko chce změnit veřejné mínění na Západě, které je zejména po anexi Krymu k němu vesměs velmi kritické. Moskva do svého úsilí investuje nemalé prostředky.

Tři adresy: USA, Slovensko, Nizozemí

Z internetu se dá vyčíst, že server vydávající „necenzurovaný“ portál Aeronet.cz si pod názvem AE News (neboli American European News) zaregistroval jakýsi Lukas Brian Ross, uvádějící svou domovskou adresu v městečku Athens v americké Georgii, ovšem IP adresa je registrována pro změnu v Bratislavě.

Pozoruhodné je, že když si zadáte jméno zmíněného L. B. Rosse do vyhledávačů, nevypadne vám žádná jiná informace, než ta o registraci této domény. Dokonalé informační prázdno. To je v dnešní internetové době celkem neobvyklé. Sama společnost AE News uvádí jako své sídlo adresu v budově nacházející se jen několik set metrů od letiště v nizozemském Eindhovenu.

Týdeníku ECHO se podařilo s aktéry serveru spojit. V mailové komunikaci popisují, za jakých okolností je možné stát se přispěvatelem webu. Předpokládá to jistý stupeň anonymity a utajení - prý kvůli bezpečnosti rodiny. A raději se nepodepisovat pravým jménem.

Chcete si článek přečíst celý? Stáhnětě si Týdeník ECHO

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit