VIDEO: Vykradla Trumpová projev Obamové?

VIDEO: Vykradla Trumpová projev Obamové?UVNITŘ VIDEO
Melanie Trumpová Foto: Foto: printscreen z videa
Svět

První velké veřejné vystoupení

mc Echo24

Melanie Trumpová, která v pondělí vystoupila na republikánském sjezdu, svým projevem vzbudila pochybnosti, zda nevykradla projev současné první dámy Michelle Obamové na nominačního sjezdu demokratů v roce 2008. Volební štáb Donalda Trumpa se vůči obvinění médií ohradil a označil ho za absurdní.

Svou manželku uvedl Donald Trump na pódiu sebevědomými slovy: „Dámy a pánové, je mi ctí představit vám příští první dámu USA, mou ženu.“ Melanie následně zdůraznila, že je s Donaldem už 18 let a že si od prvního okamžiku uvědomuje jeho lásku k USA. „Nikdy neměl skryté zájmy, pokud jde o jeho vlastenectví, protože stejně jako já velice miluje tuto zemi,“ řekla v pořadí třetí manželka Trumpa.

Šestačtyřicetiletá Melanie Trumpová také prohlásila, že její manžel je tím nejlepším kandidátem na prezidenta Spojených států. Podle ní představuje správný a potřebný vzor pro mládež, zastupuje nejen bohaté Američany, ale i ty chudé, stejně tak bělochy či černochy nebo křesťany, židy a muslimy.

Trumpová dojatým delegátům rovněž líčila, jak si cení odkazu svých rodičů a jak se cítí v roli matky. „Od mladého věku mi rodiče vštěpovali hodnoty, že pro životní cíle je třeba tvrdě pracovat, že slova jsou závazkem, že je nutný soulad slov a činů, dodržování slibů a respektování ostatních. Ukazovali mi hodnoty a morálku svého každodenního života a učili mě je,“ prohlásila.

Delegátům se podle agentury AP projev Trumpové líbil, někteří ho přijali nadšeně a přirovnávali bývalou slovinskou modelku k Jacqueline Kennedyové. Objevily se ale i výhrady. V projevu prý byly dvě pasáže, které byly téměř slovo od slova totožné s řečí nynější americké první dámy Michelle Obamové z roku 2008. Poslechněte si je:

Podle šéfa Trumpova volebního štábu Paula Manaforta v řeči Trumpové žádné opisování z projevu Obamové nebylo. „Pocit, že se něčeho takové dopustila, jistě nemá. Použila prostě jen slova, která se obvykle používají,“ uvedl Manafort. Trumpová podle něj věděla, jak bude její projev analyzován. Že by ale některé pasáže opsala od Obamové, označil Trumpův volební manažer za „absurdní“.

Trumpův osobní mluvčí Jason Miller konstatoval, že při sepisování projevu tým spolupracovníků Melanie Trumpové čerpal z jejích životních úvah „a v některých případech do projevu zahrnul úryvky, které odrážejí její vlastní uvažování“. Sama Trumpová televizi NBC News ještě před sjezdem řekla, že projev napsala sama. Posléze dodala, že se mohla opřít o „malou pomoc“.

Média v reakci na projev Trumpové také přišla s odhalením, že ve skutečnosti nevystudovala vysokou školu, jak opakovaně v Trumpově kampani zaznělo. Američanka slovinského původu tvrdí, že vystudovala architekturu a design na slovinské univerzitě, pravda je však taková, že na škole pobyla jen jeden rok. V té době se totiž přestěhovala do italského Milána, kde se věnovala své modelingové kariéře a školu už nedostudovala.

Během republikánského sjezdu v Cleveland budou dnes delegáti rozhodovat o stranickém kandidátovi na prezidentovi USA. Pro nominaci Trump potřebuje podporu nejméně 1237 z celkových 2472 delegátů. Podle propočtů AP má nominaci už nyní jistou, protože si v primárkách zajistil přinejmenším 1543 delegátů.

Čtěte také: ‚Trump je dobrý člověk s velkým srdcem, který miluje všechny lidi‘