Když policie mlčí, obviněný má starosti
Kauza Čapí hnízdo
Nepochybně jde o nejsledovanější kauzu současného volebního období, která se v publicitě může směle měřit s aférami Petra Nečase, Davida Ratha nebo s Kubiceho zprávou. Tedy mohla by se měřit, kdyby bylo co sledovat. Na rozdíl od citovaných případů nedošlo k žádnému úniku z policejního vyšetřovacího spisu. Proto musí veřejnost s napětím čekat na každou větu místopředsedy imunitního výboru sněmovny Martina Plíška, který strohými slovy popisuje proceduru, jak budou poslanci vydávat své kolegy Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka trestnímu stíhání. Včera se dozvěděli, že se výbor k žádosti policie o vydání vyjádří od příští středy za týden.
Skutečnost, že k únikům nedošlo, je sama o sobě důležitou informací. Policisté zřejmě dokázali přesně popsat skutkovou podstatu a mají pro chystané obvinění dost důkazů. Proto nepotřebují své stanovisko podepřít úniky do médií, jak se v posledních letech stalo pochybným zvykem.
Někdy obsah tajného vyšetřovacího spisu úplně zaplaví veřejný prostor. Stalo se tak v případu, který vedl k pádu Nečasovy vlády v červnu 2013. Jeho jediným výsledkem byl nepravomocný soudní verdikt o vyzrazení bezvýznamné zprávy BIS. Informace ze spisu o případu krajských IT dotací se staly hlavní zbraní, kterou loni v létě během „války policajtů“ používala média Andreje Babiše. Pak se ukázalo, že šlo o nepravdivá zjištění. Také v posledních dnech a týdnech je veřejnost od novinářů z Agrofertu zahlcována úniky odposlechů v případu Miroslava Pelty a sportovních dotací.
Není zřejmé, co všechno policisté na bývalého šéfa fotbalového svazu vlastně mají, pokud ale vědí jen to, co uniklo, pak by i tentokrát mohli se stíháním podezřelých klidně přestat. V novinách se sice dozvíme leccos o tom, jak si Pelta telefonoval s dalšími obviněnými, ovšem neexistuje popis byť jediného případu, jak Pelta přihrál peníze svému známému na úplně zbytečný projekt nebo jak inkasoval tučnou provizi.
Případ Čapí hnízdo je opakem popsaných zkušeností. Na veřejnost se dostaly pouze zprávy o dokumentu, jímž policie žádá sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka. Velmi pravděpodobně ovšem utekly od poslanců. Dokument podle těchto zpráv obsahuje pouze popis obvinění. Na informace z vyšetřovacího spisu musí veřejnost nadále čekat a nejde vyloučit ani to, že se je dozví až v případném soudním líčení.
Tenhle únik nikomu nepomůže
Vyšetřovací spis případu Čapí hnízdo nakonec příliš třaskavé ani překvapivé informace obsahovat nemůže, i když při tak sledované kauze je z novinářského a před volbami také z politického pohledu mimořádně cenný každý detail. Historie luxusního resortu u Olbramovic už byla dávno popsána do značných detailů. Všichni vědí, že jedna z Babišových firem vydala akcie na doručitele, tím se formálně odtrhla od skupiny Agrofert, aby se pod její mateřská křídla po vyčerpání eurodotací zase vrátila. Za vlastníky akcií umožňujících dokonalou anonymitu označil Babiš své příbuzné. Policisté musí jen věrohodně rekonstruovat, kdo akcie celou dobu držel, a najít důkazy o promyšleném podvodu, které by přesvědčily soudce.
Policisté musí bránit úniku, protože jim to nařizují předpisy. V případech Nečase, války policajtů a Pelty však dodržování předpisů tolik nebránili, protože potřebovali posílit pozici vůči „sprostým podezřelým“ z vysokých kruhů státní správy, případně získat podporu veřejnosti k dalšímu vyšetřování, které uvázlo na mělčině. K dodržování předpisů mají naopak další důvod policisté, kteří už shromáždili přesvědčivé důkazy. Nikomu by neprospělo, kdyby se ještě před procesem staly předmětem různých neodpovědných interpretací.
Sebevědomí vyšetřovatelů, kteří nepotřebují spouštět mediální ofenzivu, může zabránit dalšímu zdržování ze strany budoucích obviněných. Zástupci ANO v imunitním výboru chtějí podle iDnes.cz požádat policii o celý vyšetřovací spis. Možná tím chtějí pomoci svému šéfovi a odsunout sněmovní debatu o jeho vydání až za volby. Spíše mu však poskytnou medvědí službu. Cestou do sněmovny se mohou části spisu ztratit a Babiš se před volbami dočká další porce negativní publicity.